Przedstawiciele organizacji wyjaśnili w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że w praktyce oznacza on odejście tajemnicy bankowej do lamusa. Na stosowanie standardu zgodziło się już 66 państw i terytoriów zależnych w tym m.in. Szwajcaria, Singapur i Lichtenstein.
Przewiduje on, że kraje mają co roku otrzymywać informacje od instytucji finansowych i następnie automatycznie wymieniać je z innymi zainteresowanymi państwami. Polska znalazła się w grupie prymusów zmian i planuje rozpocząć automatyczną wymianę informacji już w drugiej połowie 2017 roku.
Prawnik i dziennikarz, od 12 lat zawodowo związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Specjalizuje się w szeroko pojętej tematyce podatkowej, ale nie zamyka się na inne tematy. Doktor nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę doktorską dotyczącą pozycji prawno-ustrojowej Prezydium Krajowej Rady Narodowej.
