Rosja nałoży embargo na wszystkie kraje, które ogłosiły wobec niej sankcje. Embargo będzie dotyczyło: płodów rolnych, płynów i innej produkcji spożywczej. W 2013 roku polscy producenci sprzedali w Rosji żywność za ponad 1,2 mld USD. >>> Czytaj więcej na ten temat

"To jest pełne odkrycie kart. Putin wypowiedział wojnę gospodarczą Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym" - mówi Marek Sawicki. Minister Podkreśla, że Rosja nie próbuje już "ukrywać" wprowadzenia sankcji wobec poszczególnych krajów, na przykład żądaniem wysokiej jakości sprowadzanych produktów. "W tej chwili wiemy dokładnie, że nie o jakość chodzi. Uczestniczymy w wojnie gospodarczej i zobaczymy, kto tę wojnę dłużej wytrzyma" - powiedział IAR Marek Sawicki.

Minister rolnictwa jednocześnie zaapelował, by nie wpadać w panikę, a raczej na chłodno zastanowić się nad dalszymi działaniami. Marek Sawicki przypomniał, że ponad 70 proc. wszystkich polskich produktów rolniczych trafia na jednolity rynek unijny, a tylko niecałe 7 proc. było eksportowane do Rosji.

Jak jednak przyznał Marek Sawicki, w obecnej sytuacji będzie problem na znalezienie alternatywy dla Rosji. "Te 5 proc. więcej ulokujemy na rynku krajowym, około 7-10 proc. być może w Unii Europejskiej, ale minimum 80 proc. tego, co było sprzedawane na rynek rosyjski, w mojej ocenie powinno być wycofane. To dlatego, że na rynkach trzecich dużego ruchu na razie raczej nie będzie. Jeśli coś się zmieni, to dopiero po nowym roku, i będzie to dotyczyć tylko tych produktów, które uda się przechować w naszych chłodniach i przechowalniach" - podkreślał minister rolnictwa.

>>> Czytaj też: Co Polska eksportuje do Rosji? Zobacz szczegółowe dane