Za kandydaturą Radosława Sikorskiego głosowało 233 posłów z Platformy Obywatelskiej (PO) oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Przeciw było 143 posłów, a 62 wstrzymało się od głosu.

- Dziękuję tym, którzy na mnie głosowali, ale też pozostałym klubom, że nie wystawiły innych kandydatów na marszałka. Nie przemówieniami, a pracą będę starał się zdobyć wasze zaufanie. Będę się starał być godnym następcą mojej poprzedniczki Ewy Kopacz - powiedział Radosław Sikorski po wyborze na stanowisko drugiej osoby w państwie.

Wcześniej, przez 7 lat Radosław Sikorski pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządach Donalda Tuska. Natomiast w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego piastował urząd ministra obrony narodowej.

Radziszewska wicemarszałkiem

Reklama

Elżbieta Radziszewska wicemarszałkiem Sejmu. Posłanka PO zastąpiła na tym stanowisku Cezarego Grabarczyka, który objął ministerstwo sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz.
Za kandydaturą Elżbiety Radziszewskiej głosowało 245 posłów, przeciwko 137, a 48 wstrzymało się od głosu.

Eżlbieta Radziszewska zasiada w Sejmie od 17 lat. Karierę polityczną rozpoczęła w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna, potem weszła do Unii Demokratycznej i Unii Wolności. W 2001 roku była w gronie posłów, którzy zakładali Platformę Obywatelską. W latach 2008-2011 Radziszewska była pełnomocnikiem ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. W ostatnim czasie zasiadała w komisji ds. służb specjalnych, gdzie rotacyjnie pełniła funkcję przewodniczącego.

>>> Polecamy: Pół miliona złotych. Nowa minister infrastruktury z gigantyczną odprawą