W trzecim kwartale 2014 roku w amerykańskich ambasadach złożono 776 wniosków o zrzeczenie się obywatelstwa w porównaniu z 560 wnioskami złożonymi rok wcześniej.

Ostrzejsze zasady ujawniania informacji o aktywach, to efekt wejścia w życie ustawy Foreign Acount Tax Compliance Act (FATCA). Dokument ten może skłonić nawet 6 mln Amerykanów mieszkających poza granicami Stanów Zjednoczonych do zrzeczenia się obywatelstwa. Szczególnie w obliczu ostatnich działań szwajcarskich banków, które coraz chętniej ujawniają amerykańskiemu fiskusowi dane o swoich klientach, aby uniknąć oskarżenia o pomaganie oszustom podatkowym.

>>> Polska podpisała z USA umowę ws. FATCA

FATCA zobowiązuje amerykańskiej instytucje finansowe do nakładania 30 procentowego podatku na wszelkie płatności dokonywane na rzecz banków zagranicznych, jeśli nie zgodzą się one na ujawnienie informacji finansowych na temat swoich klientów będących amerykańskimi obywatelami.

Reklama

Stany Zjednoczone to jedyny kraj zrzeszony w OECD, który nakłada na swoich obywateli obowiązek podatkowy bez względu na to, gdzie aktualnie mieszkają

7 października br. Polski rząd podpisał ze Stanami Zjednoczonymi umowę, która wdraża do polskiego prawa postanowienia FATCA.

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) to nazwa amerykańskiej ustawy, która zobowiązuje zagraniczne (w tym polskie) instytucje finansowe (banki, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń itp.) do przekazywania danych o rachunkach, których właścicielami są amerykańscy podatnicy.