Niespodziewana decyzja BoJ o zwiększeniu skali zakupów papierów dłużnych z 60-70 do 80 bln jenów oraz zaskakująco słabe dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech zachęcały od rana do zakupu europejskich obligacji. Decyzja BoJ i będące tego pochodną umocnienie euro do jena wpłynęły na podwyższenie wyceny prawdopodobieństwa przeprowadzenia przez EBC regularnego QE. Paliwa do zakupów europejskiego długu dodała wypowiedz Nowotnego z EBC, który powiedział, że nie można wykluczyć luzowania ilościowego w Eurostrefie. W efekcie niemiecka krzywa pomaszerowała w dół zamykając tydzień na poziomie 1 pb. niższym niż w czwartkowe popołudnie. Papiery amerykańskie podążały w piątek w przeciwnym kierunku niż niemieckie. Działo się tak za sprawą dyskontowania dobrych danych o płacach, nastrojach w biznesie (Chicago PMI za październik wzrósł z 60,5 do 66,2 pkt.) oraz nastrojach wśród konsumentów (Indeks Michigan wzrósł z 84,60 do 86,40 pkt. w październiku). Pozwoliło to dokonać przesunięcia na krzywej dochodowości w górę o 2-4 pb. na całej jej długości.

Inwestorzy na krajowym rynku entuzjastycznie zareagowali na informację o rozszerzenia skali skupu aktywów przez BoJ oraz zaskakująco niski odczyt sprzedaży detalicznej w Niemczech we wrześniu (-3,20% m/m, wobec oczekiwań -1,0% m/m). Reakcją na publikację powyższych danych były masowe zakupy papierów i przesunięcie się krzywej dochodowości w dół o 5-6 pb. w segmencie 2Y-10Y (podobny ruch zarejestrowała krzywa IRS). Rękę do inwestorów wyciągnęło też MF, które podało dane o wzroście zaangażowania inwestorów zagranicznych w krajowy dług we wrześniu o 4,4 mld PLN. Słabe nastroje na świecie oraz spadki cen ropy pomogły stawkom FRA pobić kolejne rekordy – kwotowanie FRA6X9 zniżyło się do 1,50%, zaś krzywa spłaszczyła się za sprawą silnego zjazdu długiego końca.

W poniedziałek oczekujemy utrzymania presji na spadki stawek i rentowności za sprawą publikacji danych PMI dla sektora przemysłowego dla Eurostrefy i Polski. Naszym zdaniem dane przyniosą negatywne zaskoczenie w postaci niższych odczytów. Dalsza część tygodnia będzie zdominowana przez czekanie na decyzję RPP. W obliczu niezbyt zachęcających wskaźników wyprzedzających i spadających cen ropy powinno skłaniać inwestorów do dalszej agresywnej wyceny obniżek stóp w Polsce. W tej sytuacji spodziewamy się zsuwania krzywej na całej jej długości, przy czym dłuższy koniec powinien dostać wsparcie ze strony oczekiwań na QE w Eurostrefie (w ślad za decyzją BoJ).

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama