W Sejmie ogłoszono wyniki rankingu na najdynamiczniej rozwijające się gminy w Polsce.

W kategorii miast na prawach powiatu zwyciężyła Warszawa.

Najlepszą gminą miejską okazała się Krynica Morska.

W kategorii gmin miejsko - wiejskich zwyciężyło Nowe Warpno z zachodniopomorskiego.

Reklama

Liderem wśród gmin wiejskich został Kleszczów z powiatu bełchatowskiego.

Zwycięzcy powtórzyli swój sukces z ubiegłego roku.

>>> Czytaj też: Nie muszą wyjeżdżać z Polski, by zarabiać jak na Zachodzie. O tych specjalistów biją się firmy

Autor zestawienia, profesor Eugeniusz Sobczak z Politechniki Warszawskiej uważa jednak, że zdecydowanie największy skok rozwojowy zanotowały Gliwice. "To miasto skoczyło w górę o kilkadziesiąt pozycji i to nie tylko dlatego, że zwiększyło wydatki na projekty prorozwojowe, ale dlatego, że bardzo dynamicznie zwiększyło liczbę pracujących i podmiotów gospodarczych" - powiedział profesor Sobczak. Podkreślił też dobre miejsce Lublina, który zamyka pierwszą dziesiątkę liderów.

Naukowiec cieszy się z widocznego przyśpieszenia rozwoju miast leżących na wschodzie Polski. Jak mówi, jeśli one przyspieszają, to pewnie obszary przyległe też zaczną.

Gmina Ożarowice z województwa śląskiego po raz pierwszy znalazła się w pierwszej dziesiątce najdynamiczniej rozwijających się gmin wiejskich. Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice, odbierając dyplom nie krył dumy. Podkreślił, że od lat gmina, którą zarządza, pnie się w górę. "Robimy to, co wszyscy: budujemy szkoły, drogi, kanalizację, wodociągi, zaopatrujemy straż pożarną, przedszkola, a że może robimy to skuteczniej, to efekty wzrostu są" - podkreśla.

Ogłoszenie wyników rankingu nastąpiło podczas konferencji na temat zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego. Zbiegło się też w czasie z kampanią wyborczą do samorządów. Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego zapewnia, że jest to całkowity przypadek, bo konferencja jest co roku organizowana właśnie na początku listopada. "A nawet, gdyby to nie było przypadkowe, to myślę, że nie ma lepszych paszportów dla włodarzy gmin i miast jak certyfikat gminy najlepiej rozwijającej się w swoim regionie - dodaje.

Ranking został przygotowany przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska” w oparciu o 16 różnych kryteriów takich jak: wydatki inwestycyjne, wydatki na transport i łączność, liczba osób pracujących i liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców czy procent radnych z wyższym wykształceniem. Uwzględniono w nim wszystkie polskie miasta i gminy. Materiałem źródłowym są dane Głównego Urzędu Statystycznego pochodzące z Banku Danych Lokalnych.