- Polska spółka informatyczna Amur domaga się od spółki FedEx Corp. "wielu milionów dolarów" rekompensaty za m.in. bezumowne korzystanie z systemu informatycznego, który FedEx wykorzystał po przejęciu polskiej firmy kurierskiej OPEK, poinformował prezes Amur Krzysztof Kędzierski.

- Nasze działanie jest wynikiem bardzo wnikliwej analizy prawnej, dokonanej przez jedną z największych amerykańskich kancelarii. Wysoce prawdopodobne wydaje się, że podczas transakcji przejęcia spółki OPEK przez FedEx w 2012 roku doszło do nieprawidłowości, które bezpośrednio uderzyły w moją spółkę" - powiedział Kędzierski, cytowany w komunikacie.

>>> Czytaj też: Epidemia wtórnego analfabetyzmu. Dlaczego Polska nigdy nie stanie się innowacyjna?

Reklama

Pozew w tej sprawie trafił w lutym do sądu w USA. Amur reprezentuje zespół amerykańskich prawników, prowadzony przez kancelarię Kilpatrick Townsend & Stockton. Amur domaga się od FedEx przed sądem w USA odszkodowania w wysokości "wielu milionów dolarów" z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, naruszenia praw autorskich i złamania zapisów umowy oraz bezprawnej ingerencji FedEx w relacje biznesowe pomiędzy Amur a OPEK, podkreślono w informacji.

Jak podano, pozew trafił do sądu okręgowego stanu Tennessee w USA, zgodnie z właściwością miejscową dla siedziby FedEx Corp. FedEx Corp. jest jedną z największych firm kurierskich na świecie.

Amur działa na rynku TSL od kilkunastu lat. Spółka była głównym dostawcą systemu informatycznego dla firmy kurierskiej OPEK, którą FedEx przejął w 2012 roku. Aktualnie OPEK prowadzi działalność w Polsce pod marką FedEx Express Polska, podano w komunikacie.



- Amerykańscy prawnicy zarzucają FedEx, że w procesie realizacji transakcji zakupu OPEK sp. z o.o. w wyniku porozumienia ze spółką przejmowaną pominięto prawa autorów systemu informatycznego i nielegalnie wykorzystano kody źródłowe systemu. Spółka OPEK została finalnie sprzedana za 54 mln dol., a ostateczny proces asymilacji firmy w struktury FedEx zakończył się we wrześniu 2014 roku - czytamy w komunikacie.

Amur jest spółką z wyłącznie polskim kapitałem, która tworzy rozwiązania IT, wspomagające systemy dystrybucji, transportu i logistyki w dużych korporacjach, m.in. w branży TSL oraz chemicznej.

>>> Czytaj też: Apple buduje elektryczny samochód. I "kradnie" pracowników konkurencji