Francuska, lewicowa gazeta "Liberation" zastanawia się nad przyszłą polityką Polski po wyborach. Dziennik analizuje także przyczyny zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości.
"Liberation" podaje przepis na przejęcie władzy przez konserwatystów z PiS -u. Wystarczą: mamiące zapachami obietnice socjalne, przypudrowane ksenofobią i okraszone kilkoma akcentami katolickimi.

Dziennik pisze, że po majowym sukcesie w wyborach prezydenckich kompletnie nieznanego nikomu Andrzeja Dudy, takiego obrotu sprawy w wyborach powszechnych Polacy jednak się spodziewali. Według lewicowej gazety, wyborca znad Wisły nie wziął pod uwagę doskonałej sytuacji polskiej gospodarki, w jakiej zostawia ją odchodząca ekipa Platformy Obywatelskiej.

Zaważyły różnice regionalne. Sto kilometrów od Warszawy, prowincję gnębi bezrobocie - stwierdza "Liberation", dodając, że mimo wyraźnych korzyści finansowych czerpanych z unijnej kasy, większość Polaków z niechęcią przyjmuje decyzje Brukseli, uważając, że narzuca ona swoje rozwiązania - choćby w przypadku przyjmowania uchodźców.

>>> Czytaj też: Rosyjska prasa: Polska jak Węgry. PiS zaskoczy wyborców swoim modelem państwa