Tak ogromnej fuzji globalny rynek chemiczny jeszcze nie widział. Powstanie gigant wart 130 miliardów dolarów.

To już oficjalne: dwaj chemiczni potentaci łączą siły. Amerykańskie koncerny Dow Chemical i DuPont ogłosiły właśnie fuzję. W jej wyniku powstanie największa spółka chemiczna świata. Giełdowa wartość połączonych spółek sięgnie 130 mld dol. Do tej pory, tytuł globalnego lidera w branży chemicznej należał do niemieckiej firmy BASF.

Po sfinalizowaniu fuzji, koncern zostanie podzielony na trzy wyspecjalizowane spółki, zajmujące się chemią rolną, tworzywami sztucznymi i produkcją specjalistycznych produktów chemicznych.

Nowa spółka będzie zmieni nazwę na DowDuPont, a akcjonariusze dotychczasowych koncernów będą w niej mieć równo po 50 proc. udziałów. Przewodniczącym rady nadzorczej zostanie 61-letni Andrew Liveris, będący do tej pory szefem Dow Chemical, a jej prezesem – 59-letni szef DuPont Ed Breen.

Spekulacje na temat możliwego połączenia amerykańskich gigantów pojawiały się na rynku już od lutego tego roku. Dopiero teraz informacje zostały oficjalnie potwierdzone przez przedstawicieli spółek. Proces łączenia się koncernów ma zostać zakończony w połowie przyszłego roku.

>>> Czytaj też: Rekordowy apetyt firm na fuzje i przejęcia. Europa daleko w tyle