Do spotkania dojdzie na marginesie unijnego szczytu, który dziś o 16.00 rozpoczyna się w Brukseli. Zawsze na początek zapraszany jest przewodniczący Europarlamentu. Dziś rano z Martinem Schulzem spotkał się już ambasador Polski przy Unii Europejskiej Marek Prawda. Przedstawił on stanowisko rządu w Warszawie i poinformował o reakcjach w Polsce na jego słowa.

"Spotkania miało charakter chłodny, ale profesjonalny" - skomentował jeden z dyplomatów. Martin Schulz miał powiedzieć, że nie chciał obrazić Polaków, a jedynie oceniał sytuację. Dodał, że chętnie pozna ocenę premier Beaty Szydło i podkreślił, że nie jest zainteresowany eskalacją konfliktu.

W trakcie rozmowy poruszona zostanie także styczniowa debata w Parlamencie Europejskim na temat Polski. O wpisaniu jej do programu sesji plenarnej zdecydowali wczoraj szefowie grup politycznych. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że nie jest wykluczone, że zaproszenie na nią otrzyma polska premier i wtedy Beata Szydło będzie mogła osobiście przedstawiać europosłom stanowisko rządu.

>>> Czytaj też: Schulz nie przeprosi za "zamach stanu w Polsce". "To krytyka rządu, nie Polaków"