Cmentarze nie budzą dobrych skojarzeń, a już tym bardziej sąsiedztwo takie nie kojarzy nam się z idealną lokalizacją na nasze własne „M”. Pierwsze myśli krążą wokół historii rodem z filmów grozy, potem przed oczami stają ciągnące się orszaki żałobne z grupą żałobników. Sytuacji nie poprawiają ogromne korki i zatłoczone chodniki w okresie święta Wszystkich Świętych. Niektórzy sądzą, że bliskość cmentarza może również nastrajać pesymistycznie. Warto jednak przy zakupie mieszkania nie wykluczać takiej lokalizacji. Lokal mieszkalny przy cmentarzu nierzadko może być dużo lepszą opcją niż nieruchomości położone przy supermarkecie, ruchliwej ulicy czy spalarni śmieci. Ich okolica z reguły jest zadrzewiona, przez większość roku panuje tu cisza i spokój, a pierwsze listopadowe dni oświetlane są przez światło zniczy. Takie usytuowanie wiąże się również z dobrą dostępnością komunikacyjną. Mieszkania położone przy najstarszych cmentarzach nierzadko położone są w centrum miast. Sąsiedztwo cmentarza wyklucza także to, że pod naszymi oknami powstanie niechciana inwestycja w postaci nowej drogi, osiedla czy sklepu.

Co więcej, potencjał takiej lokalizacji dostrzegli również deweloperzy – w ostatnim czasie mogliśmy obserwować wznoszenie kolejnych nowych osiedli w pobliżu cmentarzy. Wpływ na ich popularność ma też ograniczona podaż gruntów. Ta tendencja widoczna jest jednak głównie w największych polskich miastach np. w Warszawie w okolicy Cmentarza Powązkowskiego, czy Cmentarza na Służewie.

Na rynku wtórnym nie brakuje takich lokali mieszkalnych, jednak sąsiedztwo cmentarza w dalszym ciągu nie jest tym, czym właściciele, czy pośrednicy chwalą się w tekście ogłoszenia. Osoby zainteresowane daną lokalizacją najłatwiej odnajdą ją przeglądając mieszkania za pomocą wyszukiwarki mapowej. Takie rozwiązanie oferuje serwis otoDom.pl. Analiza dostępnej oferty mieszkaniowej pozwoliła na zmierzenie się z mitem. Powszechna opinia głosi, że lokale położone przy cmentarzach są nieruchomościami tańszymi. Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl ceny takich mieszkań w rzeczywistości nie odbiegają znacząco od średniej rynkowej. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych cech danej lokalizacji i nieruchomości. Część z właścicieli doskonale zdaje sobie sprawę z atutów ich lokalu i uwzględni to w jego wartości. Zawsze jednak możliwa jest negocjacja ceny.

>>> Czytaj też: Hipermarket czy dyskont? Zobacz, gdzie zrobisz tańsze zakupy na Święta