"Zarząd Grupy Lotos S.A. informuje, iż w dniu 31 grudnia 2015 r. powziął informację o finalizacji nabycia aktywów objętych ww. umową" - czytamy w komunikacie.

W drugiej połowie grudnia spółka informowała o uzyskaniu zgód administracyjnych Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Ropy i Gazu Norwegii na nabycie aktywów.

Na początku listopada Lotos Exploration and Production Norge, spółka zależna Grupy Lotos, podpisała z ExxonMobil Exploration and Production Norway warunkową umowę dotyczącą nabycia pakietu aktywów w obszarze Sleipner na norweskim Szelfie Kontynentalnym. Szacunkowa cena zakupu wynosi 160 mln USD, tj. ok. 620 mln zł. Dodatkowa płatność 25 mln USD, tj. ok. 97 mln zł, uzależniona jest od zatwierdzenia planu zagospodarowania dla złoża Alfa Sentral przez norweskiego regulatora (tj. Ministerstwo Ropy i Gazu).

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 28,5 mld zł w 2014 r.