GM - jedziemy już na ostatnich kroplach kapitału

Koncern zużywa obecnie ostatnie rezerwy. Sytuacja jest tak poważna, że GM zawiesił rozmowy o przejęciu Chryslera i zaapelował do rządu federalnego o pomoc.

Amerykanie kupują mniej samochodów niż 25 lat temu

Słabnąca gospodarka spowodowała zmniejszenie popytu na samochody do najniższego poziomu od 25 lat.

Reklama

Prezes GM Rick Wagoner powiedział, że dyrekcja koncernu podejmie "wszelkie działania" aby uniknąć bankructwa. "Musimy znaleźć sposób przebrnięcia przez ten kryzys i na tym skupiamy nasze działania" - dodał.

Koncern musi zwolnić tysiące pracowników

GM planuje dalsze zwolnienia, które obejmą m. in. 5.500 pracowników administracyjnych i zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji. Eksperci ostrzegają jednak, że to nie wystarczy i że potrzebna jest pomoc federalna.

Również drugi największy producent samochodów w USA - Ford - ponosi znaczne straty i w piątek ogłosił kolejne zwolnienia. Ford jest jednak w nieco lepszej sytuacji niż GM bowiem w ub. roku zaciągnął wielomiliardowe kredyty obciążając hipotekę swych fabryk. Dyrekcja Forda zapewnia, że ma wystarczające środki aby przetrwać rok 2009.

Eksperci podkreślają jednak, że ostatnie wydarzenia stawiają pod znakiem zapytania przyszłość wszystkich trzech koncernów samochodowych w USA. Jeszcze przed obecnym kryzysem ich sytuacja była trudna bowiem spadał popyt na ich samochody a zagraniczna konkurencja była coraz silniejsza.

Eksperci ostrzegają - bez pomocy federalnej "amerykańska duma" nie przetrwa

Przemysł motoryzacyjny, niegdyś sztandarowa gałąź całego przemysłu amerykańskiego, nie przetrwa bez pomocy federalnej - ostrzegają.

Eksperci są zdania, że jeśli GM ogłosi bankructwo to pociągnie za sobą Forda i Chryslera ponieważ będzie zmuszony sprzedawać swoje samochody ze znacznymi upustami aby zaspokoić wierzycieli. W takiej sytuacji dwaj konkurenci będą musieli postąpić podobnie.

Prezydent-elekt Barack Obama zasygnalizował, że pomoc może rychło nadejść. Na konferencji prasowej w Chicago powiedział, że Kongres musi uchwalić pakiet ustaw pobudzających gospodarkę jeszcze przed, lub wkrótce po, objęciu przez niego władzy w styczniu przyszłego roku. Wśród gałęzi przemysłu, które wymagają pomocy wymienił przemysł motoryzacyjny.

0341