Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w trakcie kwietniowego posiedzenia było zdania, że decyzja o podwyżce stóp procentowych w czerwcu będzie wskazana, jeśli gospodarka amerykańska będzie dalej wykazywała poprawę – wynika z raportu z ostatniego posiedzenia Fed, opublikowanego w środę.

"Większość członków FOMC było zdania, że jeśli napływające dane będą wskazywały na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w drugim kwartale - jeśli warunki na rynku pracy będą ulegały poprawie oraz inflacja będzie zmierzała w kierunku 2 proc. celu - wtedy decyzja o podwyżce stóp procentowych w czerwcu będzie właściwa" - napisano w "minutes".

"Bankierzy z Fed wykazują niespodziewanie mocne pragnienie podwyższenia stóp procentowych już w czerwcu. Ale teraz nikt nie wie, co właściwie zrobią" - ocenia komentarze Fed Mitsushige Akino, ekonomista Ichiyoshi Asset Management Co. w Tokio.

"Jastrzębie komentarze z Fed w tym tygodniu lekko zaskakują" - wskazuje z kolei Mark Heppenstall, ekonomista Penn Mutual Asset Management w Pennsylvanii.

"Rynek pracy w USA wygląda stosunkowo dobrze, ale inne wskaźniki dotyczące wzrostu gospodarki w USA i w innych częściach świata, są raczej +ślimacze+" - podkreśla.

Allan von Mehren, główny analityk Danske Bank A/S w Kopenhadze mówi zaś: "Rynki były wcześniej trochę za bardzo zadowolone co do zakresu podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku i w przyszłym, a tymczasem wczorajsze komentarze Fed były +jastrzębie+, dlatego inwestorzy teraz nerwowo reagują".

Kontrakty terminowe wskazują na 32-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki amerykańskich stóp procentowych już w przyszłym miesiącu.

Inwestorzy w Europie poznali dobre dane sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii w kwietniu. Sprzedaż na Wyspach, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w kwietniu wzrosła o 1,3 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,5 proc., po korekcie z -1,3 proc.

Analitycy spodziewali się zaś, że mdm sprzedaż wzrośnie o 0,6 proc.

W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna, z uwzględnieniem paliw, wzrosła o 4,3 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 3,0 proc., po korekcie z +2,7 proc. Analitycy stawiali tu na wzrost o 2,5 proc.

Zaplanowana na czwartek publikacja danych o stanie na rachunku obrotów bieżących w strefie euro w marcu została przesunięta na piątek.

W Europie na giełdach tanieją akcje spółki Bayer, o 6,2 proc. Amerykańska spółka Monsanto podała, że Bayer złożył ofertę przejęcia Monsanto.

Kurs akcji spółki Merck KGaA wzrósł do najwyższego poziomu od 4 miesięcy, bo firma miała lepsze wyniki kwartalne od prognoz analityków.

W czwartek mocno zniżkują akcje spółek surowcowych - Fresnillo i Anglo American tracą po ponad 5 proc., bo na rynkach metali spadają ceny tych towarów.

Thomas Cook Group spada o 16 proc. Firma z branży turystycznej podała, że jej wyniki za cały rok będą blisko dolnej granicy szacunków przedstawianych przez analityków.

Ropa naftowa na giełdach paliw w Nowym Jorku i Londynie tanieje po ponad 1 proc. WTI na VII zniżkuje o 1,08 USD do 47,70 USD za baryłkę, a Brent na VII traci 1,19 USD i jest wyceniana po 47,74 USD/b.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 12.15.

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 2928,91 -0,93 -0,22
DAX Niemcy 9831,81 -1,12 -1,44
FTSE 100 W.Brytania 6087,86 -1,26 -0,27
CAC 40 Francja 4286,83 -0,75 -0,15
IBEX 35 Hiszpania 8736,40 -0,44 0,85
FTSE MIB Włochy 17657,51 -0,32 0,03

(PAP)