Z powodu problemów prawnych nie wiadomo jednak, kiedy będzie to możliwe w pozostałych spółkach grupy.

W środę przedstawiciele Taurona podali, że umowy zamiany akcji PKE (załoga otrzymała je w latach 2001-2002) na akcje Tauron Polska Energia powinny być zawarte do 19 listopada przyszłego roku. Zamiana ma dla posiadaczy akcji (głównie pracowników, ich rodzin i tych, którzy od nich nabyli akcje) duże znaczenie, bo to Tauron, a nie PKE, będzie w przyszłości podmiotem notowanym na giełdzie.

Oświadczenia o chęci zamiany akcji PKE na akcje Taurona złożyło ponad 8 tys. uprawnionych akcjonariuszy, posiadających łącznie ponad 22 mln akcji o wartości nominalnej 10 zł każda.

Obecnie przepisy blokują jednak podobną operację w kilku innych firmach z grupy Tauron. Chodzi o spółki Enion, EnergiaPro i Elektrownia Stalowa Wola. W środę ogłoszono, że proces nieodpłatnego przekazywania akcji tych spółek uprawnionym pracownikom zakończył się. Walory otrzymało ponad 17 tys. osób. Oni także docelowo mają zamienić na akcje Taurona.

Reklama

Gdy firmy z grupy rozpoczynały przekazywanie akcji pracownikom, grupa Tauron już istniała. Załoga mogłaby otrzymać od razu akcje Taurona, gdyby w terminie trzech miesięcy, zgodnie ze stosowną ustawą, złożono wymagane prawem deklaracje. Nie było to jednak możliwe, bo brakowało rozporządzeń wykonawczych do ustawy.

Ponieważ termin minął, pracownicy otrzymali najpierw akcje własnych firm, które potem mają być zamienione na walory Taurona. Ale to wymaga nowelizacji ustaw, m.in. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw. Nowelizację latem zawetował prezydent, ze względu na zapisy umożliwiające wyższy wzrost płac w spółkach Skarbu Państwa. Tymczasem bez zmiany prawa nie można rozpocząć konwersji akcji tych spółek energetycznych na walory Taurona.

Proces nieodpłatnego zbywania przez Skarb Państwa akcji uprawnionym pracownikom prowadzony jest w oparciu o przepisy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, a także w myśl odrębnej ustawy o konwersji akcji w energetyce.

Spółka Tauron Polska Energia powstała w grudniu 2006 r., ale faktycznie rozpoczęła działalność w maju 2007, kiedy - zgodnie z rządowym programem dla elektroenergetyki - wniesiono do niej akcje: EnergiiPro, Enionu, PKE i Elektrowni Stalowa Wola. Tauron obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Jest drugim pod względem wielkości producentem prądu w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii, zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych.