Lider niemieckiej Partii Socjaldemokratycznej (SPD) Sigmar Gabriel stwierdził, że byłoby dobrze dla jego partii, aby już zdecydować, kto będzie rywalizował z Angelą Merkel (CDU/CSU) w wyborach w 2017 roku.

Partia Sigmara Gabriela (SPD) osiąga w sondażach gorsze wyniki, niż chadecja (CDU/CSU) Angeli Merkel. Gabriel zadeklarował, że chętnie podjąłby wyzwanie i kandydował na kanclerza w czasie wyborów w 2017 roku. Wśród innych kandydatów na to stanowisko w SPD wymienia się obecnego szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza i burmistrza Hamburga – Olafa Scholza.

“Gdyby w SPD było więcej kandydatów na kanclerza, byłoby dobrze przeprowadzić konkurs” – uważa Sigmar Gabriel. „Mogłoby to zmobilizować partię” – ddoał.

SPD planuje ogłosić jeszcze jednego lub więcej kandydatów do urzędu kanclerskiego na początku 2017 roku, a później – 29 maja na kongresie partii – wybrać kandydata. Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się we wrześniu 2017 roku.

Angela Merkel, która pełni swój urząd już trzecią kadencję, jak dotąd nie zadeklarowała swojej kandydatury na to stanowisko.

Według najnowszych sondaży SPD cieszy się dziś 22-proc. poparciem. Tymczasem związana z Angelą Merkel CDU/CSU osiąga poparcie na poziomie 34 proc. SPD od 2013 roku znajduje się w tzw. wielkiej koalicji z CDU/CSU.

>>> Czytaj też: Opłaca się podjąć pracę w Niemczech? Darmowe setki euro od państwa dla obcokrajowców