Mniejsze wzrosty cen domów i spadek liczby transakcji w lipcu na brytyjskim rynku mieszkaniowym - podaje RICS. Mniejsza aktywność w obszarze fuzji i przejęć w II kw. - wynika z badania Intralinks.

WIDOCZNE SPOWOLNIENIE INFLACJI W SEKTORZE NIERUCHOMOŚCI

Wzrosty cen domów w Wlk. Brytanii zwolniła w lipcu, a na rynku oczekuje się wystąpienia presji na ceny domów w krótkim terminie, choć w dłuższej perspektywie ceny będą rosnąć – wynika z opublikowanego w czwartek badania Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS).

Indeks wzrostu cen domów w Wlk. Brytanii wg RICS był w lipcu najniższy od trzech lat i wyniósł +5 proc., wobec +15 proc. miesiąc wcześniej.

Z badania wynika, iż ceny domów w Londynie spadają, choć nieco wolniej niż w czerwcu.

„Patrząc w przyszłość, krótkoterminowe oczekiwania wobec wzrostu cen dotyczące całego kraju pozostały negatywne trzeci miesiąc z rzędu, najdłużej od 2012 r.” – napisano.

Oczekiwania wobec wzrostu cen w perspektywie jednorocznej wśród ankietowanych przez RICS są bardziej optymistyczne.

„Najnowsze dane wskazują, że ankietowani oczekujący wzrostu cen na przestrzeni roku o 23 proc. przewyższają tych, którzy spodziewają się spadków, podczas gdy miesiąc wcześniej głosy były rozłożone po równo” – napisano.

„Stanowi to i tak znaczną obniżkę oczekiwań, gdyż pół roku temu wzrostów cen oczekiwało o 66 proc. więcej ankietowanych więcej” – dodano.

Londyn i Anglia Wschodnia są jedynymi obszarami, na których oczekiwany jest spadek cen w przeciągu następnych 12 miesięcy.

RICS podaje, iż sprzedaż domów w Wlk. Brytanii spadła w lipcu mdm najmocniej od 2008 r.

Patrząc w przyszłość, ankietowani przez RICS uważają, że za rok liczba sprzedanych domów wzrośnie. Wartość wskaźnika obrazującego te oczekiwania wzrosła mdm do +13 proc. z -12 proc. w czerwcu.

Z innego czwartkowego badania, przeprowadzonego przez Acadata i LSL Property Services, wynika, iż w lipcu ceny domów w UK wzrosły o 0,2 proc. mdm oraz 5,5 proc. rdr. W ujęciu rocznym dynamika wzrostu cen domów obniża się z każdym miesiącem od lutego, gdy ceny wzrosły o 8,9 proc.

W II kw. liczba transakcji na rynku mieszkaniowym spadła o 20 proc. rdr., natomiast w całym I półroczu wzrosła o 4 proc. – napisano w opracowaniu.

Analitycy Acadata i LSL Property Services oczekują, że ceny domów w Wlk. Brytanii będą jednak rosnąć.

„Wsparciem dla wyższych cen może być słabszy funt, niższe stopy procentowe oraz brak równowagi pomiędzy popytem a podażą” – napisano w komunikacie prasowym do badań.

SPADEK INDEKSU NASTROJÓW WŚRÓD KONSUMENTÓW

Indeks nastrojów konsumenckich w Wlk. Brytanii przygotowywany przez Ipsos na zlecenie Reuters spadł w lipcu do 49,2 pkt. z 49,4 pkt. w czerwcu i jest najniższy od początku 2014 r.

SPADEK AKTYWNOŚCI W OBSZARZE FUZJI I PRZEJĘĆ PRZED BREXITEM

Aktywność w obszarze fuzji i przejęć w Wlk. Brytanii, mierzona liczbą zakończonych transakcji, spadła w II kw. o 1,4 proc. rdr – wynika z opracowania firmy badawczej Intralinks.

W czerwcu liczba fuzji i przejęć w UK spadła o 7,4 proc.

Tymczasem w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie aktywność w tym obszarze wzrosła w II kw. łącznie o 15,7 proc., a w samym czerwcu o 19,8 proc. (wyłączając Wlk. Brytanię).

>>> Czytaj też: Grupa Wyszehradzka, Wielka Brytania i rzesze emigrantów. Rusza gra o wielką stawkę [WIDEO]