Bayer i Monsanto podpisały umowę, zgodnie z którą niemiecki gigant chemiczny przejmie amerykańską firmę i zapłaci 128 dol. za każdą akcję Monsanto.

Decyzja została podjęta jednogłośnie przez Radę Dyrektorów Monsanto i zarząd Bayer AG – czytamy w komunikacie prasowym.

Podstawą do wyznaczenia ceny przejęcia były notowania Monsanto z 9 maja 2016 roku, czyli dnia poprzedzającego złożenie pierwszej oferty przez Bayer. Obecna oferta jest o 44 proc. wyższa niż cena z tamtego dnia.

Po przejęciu Bayer stanie się największym na świecie producentem nasion i pestycydów. Połączone firmy będą miały 30 proc. światowego rynku chemii i środków upraw. Dodatkowo transakcja ta stanie największą fuzją tego roku i największą fuzją w historii niemieckich firm.

Obecna oferta Bayer była już trzecią propozycją tego koncernu. Zarząd Monsanto omawiał i przyjął ją we wtorek, a dziś Bayer podał informację do publicznej wiadomości.

Reklama

Wcześniejsze próby przejęcia

Niemiecki koncern z Leverkusen już dwa razy próbował przejąć amerykańskiego giganta. Pierwsza oferta firmy Bayer z maja 2016 roku opiewała na 122 dol. za akcję Monsanto. Kwotę tę w lipcu podniesiono do 125 dol. za akcję, jednak obie oferty zostały odrzucone.

Monsanto za każdym razem podawało, że jest otwarte na dalsze negocjacje. Wówczas Rada Dyrektorów koncernu "jednogłośnie uznała ofertę Bayer AG za niekompletną i finansowo nieodpowiednią, ale pozostaje otwarta na kontynuowanie konstruktywnych dyskusji, by określić, czy transakcja zgodna z interesem akcjonariuszy Monsanto jest możliwa" – można było przeczytać w komunikacie koncernu.

Długa tradycja

Założone w 1901 roku Monsanto rozpoczynało swoją działalność od produkcji leków i chemii dla przemysłu. Wśród produktów amerykańskiego koncernu znalazły się takie toksyczne substancje, jak powszechnie dziś zakazane polichlorowane bifenyle (PCB) czy herbicydy znane pod nazwą „Agent Orange”, które wykorzystywano podczas wojny w Wietnamie.

W ciągu ostatnich dwóch dekad Monsanto stało się liderem w zakresie komercjalizacji organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO). Dziś modyfikowane genetycznie soja i kukurydza odpowiadają za ponad 90 proc. upraw w USA.

Z kolei niemiecki Bayer powstał w 1863 roku. W 1896 roku firma wprowadziła do użytku heroinę jako lekarstwo na kaszel, a w 1899 roku wyprodukowała znaną na całym świecie aspirynę. Bayer chce stać się największą na świecie firmą farmaceutyczną i chemiczną, która sprzedaje produkty dla ludzi, zwierząt i roślin.

>>> Czytaj też: Monsanto odrzuca ofertę przejęcia przez firmę Bayer za 62 mld dol.