„Internet to dopiero początek, czyli 30 lat Polski w sieci” – pod takim tytułem raportu autorstwa prof. Grzegorza Lewickiego kryje się nie tylko ustrukturyzowana historia internetu nad Wisłą. Jego kluczem jest narracja, prowadząca do śmiałych tez i cyfrowych prognoz dla internetowej Polski za dwie-trzy dekady.

Internet to nie tylko rzecz, lecz także proces, który z prędkością światła zmienia Polskę i świat na zawsze. Ta zmiana już trwa – i ciągle przyśpiesza – przekonuje autor raportu.

Partnerami tego opracowania zostały: WP.pl oraz internetowe tuzy, takie jak: Allegro, PayU czy Google. Na 30-lecie internetu Impact CEE proponuje więc podróż przez kilkadziesiąt ważnych momentów, procesów i zagadnień, które kształtowały oraz będą kształtować internet w Polsce. Opisy jego poszczególnych części intrygują. To np. „Precedens goni precedens, czyli wpływ RODO na internet”, „Digital world order, czyli jak zmieni internet rywalizacja amerykańsko-chińska?” oraz i szczypta filozofii, czyli „Czy Martin Heidegger pisałby dziś o „byciu w internecie?”.

Pokażmy polski fintech

Święto internetu i jego dojrzałość w Polsce poznać możemy po jego owocach np. na polu fintechu. W tym sektorze, zdaniem ekspertów, polskie firmy mogą włączyć się do globalnego ekosystemu, nie ustępując najlepszym pod kątem doskonałości technologicznej czy zasięgu projektów. Raport „How to do FinTech in Poland. A Guide on the leading FinTech hub in CEE for global FinTech players” to pierwsza tego typu anglojęzyczna publikacja, mająca pokazać, opisać i wyjaśnić specyfikę branży prezentującej uzasadnione, niemałe ambicje.

Reklama

Raport ma promować polski ekosystem innowacji finansowej jako kluczowy element centrum finansowego nowej generacji oraz Polskę jako bramę do rynku Unii Europejskiej dla podmiotów rynku finansowego spoza UE – tłumaczą autorzy publikacji, wśród których są eksperci z Fintech Poland, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Partnerami raportu, w którym znajdzie się także aktualna i szczegółowa mapa polskiego fintechu, są m.in.: Mastercard Advisors, PKO Bank Polski, Bird & Bird, Alior Bank, Cashless.pl oraz Fintek.

Nauka to odpowiedzialność

Ważkich tematów jest więcej: na fali refleksji funkcjonowania w nowej rzeczywistości, narracja Impact’20 Connected Edition jest jasna – nawet w obliczu niespodziewanych wydarzeń, nie przestawajmy mierzyć się z dotychczasowymi wyzwaniami. Stąd też organizatorzy zapowiedzieli premiery kolejnych 3 raportów, z których każdy dotyka istotnego społecznie elementu lokalnej jak i globalnej gospodarki. Pierwszy z nich to „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”, stworzony przy udziale zespołu 300 Research w partnerstwie z Impact CEE oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Prezentujemy naukę jako rozumianą szerzej, jako działającą na rzecz poprawy warunków życia, krzewiącą idee i filozofię, których materializowanie przybliża wszystkich członków społeczeństwa do wolności i możliwości nieskrępowanego realizowania swojego powołania – zapowiadają autorzy.

Środowisko wpływa na wszystko

Z kolei Michał Dorociak i jego zespół wzięli pod lupę ESG (Environmental, Social, Governance), czyli zyskujący na popularności szkielet analizy przedsiębiorstw, pozwalający na porównanie firm z ich konkurentami na podstawie określonych miar z trzech głównych obszarów dotyczących środowiska (E), społeczeństwa (S) i ładu korporacyjnego (G). Dlaczego na świecie ESG jest już standardem, a w Polsce wciąż jest mało popularne? Co o ESG sądzą przedstawiciele finansów znad Wisły? Na te i inne pytania odpowiedzi przyniesie premierowy raport na Impact’20 Connected Edition. Palące kwestie środowiskowe i ich wpływ na społeczeństwa oraz gospodarki poruszy również zespół Polskiego Instytutu Ekonomicznego w raporcie „Czy zaleją nas śmieci?”. Najnowszy dokument przedstawi bilans odpadów w Polsce i Europie, a także – na podstawie analiz – przyniesie jasne rekomendacje w kwestii gospodarki odpadami.

Zapraszamy na premiery raportów podczas Impact’20 Connected Edition!