Jak wynika z przesłanego PAP w sobotę komunikatu Tauronu Wydobycie, rada nadzorcza spółki powołała z dniem 13 lutego br. na stanowisko jej prezesa dotychczasowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych Jacka Pytla. "Tomasz Cudny, dotychczasowy prezes zarządu Tauronu Wydobycie, 12 lutego br. złożył rezygnację z tej funkcji" – napisano.

Wskazano też, że zarząd Tauronu Wydobycie pracuje obecnie w składzie: Jacek Pytel - prezes zarządu, Edward Paździorko - wiceprezes zarządu ds. technicznych.

Spółka podała m.in. że Jacek Pytel zdobył doświadczenie menedżerskie pracując w zarządach firm z branży chemicznej, paliwowej, przemysłu drzewnego, maszynowego oraz okołogórniczego. Był dyrektorem finansowym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie takich jak: Energoaparatura S.A., PMPG Polskie Media S.A., a także głównym kontrolerem - dyrektorem biura controllingu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Zasiadał też w radach nadzorczych spółek koksowniczych oraz branży IT.

Rada nadzorcza Tauronu Wydobycie powołała Tomasza Cudnego na stanowisko prezesa spółki na początku sierpnia 2019 r. W przeszłości Cudny był też m.in. prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego i prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Reklama

W połowie grudnia ub. roku prezes Cudny informował o realizowanych w spółce inwestycjach oraz prowadzonych działaniach naprawczych, na spotkaniu z parlamentarzystami Koalicji Obywatelskiej. Zapewnił m.in. o kontynuowaniu inwestycji w zakładach spółki, m.in. uruchomiono eksploatację ze złoża Brzezinka, a budowa nowego poziomu w kopalni Janina była zaawansowana w prawie 90 proc.

Jednym z tematów spotkania była budowa szybu Grzegorz w Jaworznie. Ta realizowana od kilku lat inwestycja, szacowana na ponad pół miliarda złotych, jest kluczowa dla przyszłości kopalni Sobieski. Według zapowiedzi, ten głęboki na 870 m szyb miałby uzyskać pełną funkcjonalność w 2023 r. Po jego uruchomieniu podziemna droga dotarcia do ściany wydobywczej skróciłaby się o ponad połowę. W ostatnim czasie m.in. związkowcy wyrażali obawy o przyszłość tej inwestycji.

"W trakcie spotkania rozmawialiśmy też o inwestycji Szyb Grzegorz. Do tej pory zakończono budowę infrastruktury powierzchniowej, niezbędnej do głębienia szybu i wydrążono ponad 80 metrów szybu w tzw. obudowie ostatecznej. Aktualnie trwają rozmowy pomiędzy Tauronem Wydobycie a wykonawcą inwestycji, ukierunkowane na ustalenie szczegółowych warunków jej dalszego prowadzenia" - relacjonował Cudny.

W końcu listopada ub. roku związkowcy z Tauronu Wydobycie wystosowali list do wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, domagając się jasnych deklaracji co do przyszłości kopalń spółki. Pismo było następstwem cytowanej w mediach wypowiedzi prezesa Grupy Tauron, dotyczącej konieczności głębokiej transformacji spółki wydobywczej oraz tego, że po 2021 r. nie będzie możliwe finansowe wspieranie działalności górniczej w ramach grupy.

1 grudnia ub. roku wiceminister Soboń spotkał się ze związkowcami z grupy Tauron oceniając, że wypracowanie efektywnego porozumienia ze stroną społeczną w energetyce i górnictwie jest kluczowe dla sfinansowania transformacji polskiej energetyki, która zagwarantuje spełnienie stawianych przez UE celów klimatycznych. Soboń podtrzymał wówczas wcześniejsze deklaracje, iż w ramach prac nad strategią dla energetyki prowadzone będą również rozmowy ze stronę społeczną tego sektora.

W końcu września, niemal równolegle do podpisania porozumienia między delegacją rządową a działającymi na Śląsku związkami w sprawie zasad i tempa restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, w Tauronie powstał komitet protestacyjno-strajkowy. Związki działające w zatrudniającej ok. 25 tys. osób grupie uznały wówczas, że strategia w tym zakresie wymaga również rozmów ze stroną społeczną firm energetycznych i zgłosiły postulat zorganizowania "energetycznego okrągłego stołu" na temat przyszłości tej branży.

Obecnie aktywa wytwórcze Grupy Tauron oparte są głównie na węglu kamiennym. W 2019 r. Grupa ogłosiła strategię tzw. zielonego zwrotu, w ramach której w perspektywie 2030 r. chce produkować dwie trzecie energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę. Priorytetem jest zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze wytwórczej i szybkie zmniejszanie emisji CO2.