"Współpraca obejmować będzie projekty oraz produkcję silników i sterowników. Wspólny projekt będzie pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Indiach" - wskazał w informacji współwłaściciel Elimen Group, Grupa Assay.

Indie to jeden z największych rynków azjatyckich i światowych

Dzięki współpracy z indyjskim partnerem "polska myśl techniczna znajdzie zastosowanie w dynamicznie rosnącym segmencie elektrycznych 2- i 3-kołowców" - zaznaczył cytowany w informacji, prezes Elimen Group Cezary Klimont. "Wspólnie planujemy rozszerzenie współpracy o kolejne segmenty pojazdów" - dodał.

Reklama

Klimont zwrócił uwagę, że Indie to jeden z największych rynków azjatyckich i światowych, "a potencjał rozwoju komponentów elektrycznych jest tam ogromny".

W Indiach Flash ma produkować i sprzedawać systemy opracowane przez polską firmę, podczas gdy Elimen Group będzie nadal obsługiwać pozostałe rynki międzynarodowe. Według zawartej umowy indyjska firma zainwestuje w rozwój wspólnego projektu równowartość 87 mln zł (Rs 150 crore).

Globalna branża motoryzacyjna odporna na kryzys

Flash od trzech dekad działa na indyjskim rynku pojazdów osobowych, uczestnicząc w tworzeniu czystego transportu w jednym z najbardziej zaludnionych państw świata. Według dyrektora zarządzającego Flash Sanjeeva Vasdeva, współpraca z polskim partnerem "pozwoli Flash nie tylko rozszerzyć dotychczasową działalność, ale także umocnić pozycję w przestrzeni pojazdów elektrycznych".

Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, współwłaściciela Elimen Group wyjaśnił, że mobilność i transport odpowiadają w Indiach za ponad 10 proc. emisji całego kraju. Dodał, że wdrażana jest tam mapa drogowa zmian w branży transportowej, "której celem jest etapowe przejście na pojazdy napędzane elektrycznie".

Według ekspertów, na których powołano się w informacji, globalna branża motoryzacyjna wykazała się w ostatnich dwóch latach odpornością na kryzys. Pandemia oraz wojna w Ukrainie przyczyniły się do spowolnienia globalnej sprzedaży, "ale długoterminowe perspektywy dla sektora pozostają stabilne". "Prym w branży wiodą rynki wschodzące, takie jak Indie, gdzie w ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się pojazdy z napędem elektrycznym (EV), a pierwszym wyborem wśród nabywców pozostają elektryczne pojazdy 2- i 3-kołowe" - wskazano. Według analiz można spodziewać się wzrostu tego segmentu odpowiednio o 50 proc. i 70 proc. do 2030 r. "Kolejne innowacje oraz ekspansja światowa mogą być dla lokalnej gospodarki warte nawet 25-40 mld dol. w tym samym okresie" - stwierdzono. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco