ZUS w środowym komunikacie podkreśla, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które w ubiegłym roku nie korzystały z "Małego ZUS-u plus", a chcą w tym roku zacząć korzystać i spełniają warunki, powinny najpóźniej do 31 stycznia zgłosić się do ulgi.

Jak zgłosić się do ulgi?

"Zrobią to, dokonując wyrejestrowania z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłaszając się z kodem właściwym dla +Małego ZUS-u plus+, czyli rozpoczynającym się od 05 90 albo od 05 92. Osoby, które korzystały z ulgi w 2023 r. i nadal spełniają warunki w 2024 r., nie muszą zgłaszać się ponownie" – wskazuje, cytowany w komunikacie, rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Reklama

Jak dodaje, jeśli płatnik składek spełni warunki w innym miesiącu niż styczeń 2024 r., np. po zakończeniu okresu 24 miesięcy korzystania z "preferencyjnych składek" na ubezpieczenia społeczne, to zgłoszenia do ulgi dokonuje w ciągu siedmiu dni od zaistnienia zmiany.

Każdy korzystający w styczniu z "Małego ZUS-u plus" musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II) informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.

Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Nie dotyczy to przedsiębiorców, którzy przynajmniej w jednym miesiącu 2023 r. korzystali z "Małego ZUS-u plus". Oni od sierpnia 2023 roku mogą kontynuować ulgę przez dodatkowe 12 miesięcy, o ile nadal spełniają pozostałe warunki ustawowe.(PAP)