Ile firm chce zwiększać, a ile zmniejszać zatrudnienie?

Plany zwiększenia zatrudnienia w kolejnych trzech miesiącach, czyli do sierpnia, ma 11 proc. firm. 8 proc. przedsiębiorstw planuje odwrotny krok, czyli zmniejszenie zatrudnienia - wynika z majowego badania PIE "Miesięczny Indeks Koniunktury", o którym Instytut poinformował w swoim "Tygodniku Gospodarczym".

W publikacji podkreślono, że plany te różnią się w zależności od regionu. 19 proc. firm z województwa łódzkiego i świętokrzyskiego (makroregion centralny) chce zatrudnić więcej pracowników. Dla województwa mazowieckiego odsetek ten wynosi 15 proc.

Najwięcej planów dotyczących redukcji zatrudnienia (12 proc.) odnotowano w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim (makroregion wschodni) - podano.

Problem dużych kosztów pracowniczych

Jak wskazało PIE, koszty pracownicze silnie odczuwa 71 proc. firm, ale mimo to 8 proc. planuje w kolejnych trzech miesiącach zwiększyć wynagrodzenia. Eksperci zaznaczyli, że najczęściej na koszty pracy narzekają przedsiębiorstwa z makroregionu wschodniego (74 proc.), północnego, czyli woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego (73 proc.) i centralnego (72 proc.). Mimo to w dwóch ostatnich makroregionach tylko 3-5 proc. firm planuje redukcje zatrudnienia - zaznaczyli autorzy badania.

Zgodnie z informacją PIE 44 proc. przedsiębiorstw postrzega niedostępność pracowników jako barierę silnie utrudniającą działalność - tutaj także widoczne jest zróżnicowanie regionalne. W makroregionie północno-zachodnim (woj. zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie) ponad połowa firm skarży się na niedostępność pracowników (58 proc.). Jednocześnie w tych województwach "tylko" 66 proc. narzeka na wysokie koszty pracownicze (wobec 71 proc. w skali kraju) - zaznaczono.

Według autorów badania statystyki wskazują na rosnące znaczenie lokalnych uwarunkowań rynku pracy. Decyzje kadrowe coraz częściej determinują takie czynniki jak dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, struktura gospodarcza regionu czy konkurencja o pracowników - wskazano.

Strategia adaptacyjna firm

Eksperci PIE podkreślili, że w wielu przypadkach firmy, zamiast redukować zatrudnienie, wybierają strategie adaptacyjne, np. inwestycje w automatyzację, outsourcing (zlecanie usług innym firmom - PAP) lub elastyczne formy pracy. Świadczy to o odporności rynku pracy oraz o zmianie podejścia do zarządzania zasobami ludzkimi w warunkach wysokich kosztów i ograniczonej dostępności pracowników - oceniono.

Badanie PIE "Miesięczny Indeks Koniunktury" zostało przeprowadzone w maju na próbie 500 firm.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce. (PAP)