Jeszcze kilka miesięcy temu kontynentalni Europejczycy zazdrościli Brytyjczykom szybkiej akcji szczepień, która utorowała drogę do ponownego otwarcia brytyjskiej gospodarki - od sklepów, po restauracje i podróże międzynarodowe. W tym czasie Unia Europejska wyglądała jakby utknęła w biurokracji szczepień i niekończących się lockdownach związanych z Covid-19.

Niespodziewana decyzja brytyjskiego rządu

Teraz role się zmieniają, a rząd premiera Borisa Johnsona znajduje się w defensywie po nagłym zwrocie w polityce podróżowania, który zaskoczył wielu wczasowiczów w Wielkiej Brytanii. Tymczasem po drugiej strony kanału La Manche, klienci z Niemiec, Francji czy Hiszpanii rezerwują coraz więcej wycieczek, w miarę jak akcja szczepień obejmuje coraz większą część populacji.

Niespodziewana decyzja Wielkiej Brytanii z 3 czerwca o usunięciu Portugalii z krótkiej listy krajów, do których podróż była stosunkowo łatwa, zmusiła turystów do natychmiastowego przerywania wakacji lub poddania się długiej kwarantannie i kolejnym testom na Covid-19 po powrocie.

Reklama
ikona lupy />
Liczba lotów według kraju pochodzenia / Bloomberg

„Rząd Borisa Johnsona ponownie źle zarządza ożywieniem po Covid” – komentuje Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanair Holdings Plc. „Takie podejście "stop-go-stop" do podróży na krótkich dystansach w Europie jest niewytłumaczalne i nieuzasadnione, gdy 75 proc. populacji Wielkiej Brytanii otrzymało teraz szczepionkę przeciw Covid”.

W przypadku Brytyjczyków, którzy utknęli w Portugalii, przewoźnicy oferują dodatkowe loty, aby pomóc im wrócić do domu. Zarówno British Airways, jak i EasyJet zaczęły obsługiwać więcej lotów i korzystać z większych samolotów, aby zapewnić pasażerom możliwość powrotu do Wielkiej Brytanii przed wtorkowym terminem.

Europejczycy planują wakacje

Podczas gdy najnowszy zwrot akcji z pewnością odstraszy wielu Brytyjczyków od planowania wakacji za granicą, liczba rezerwacji na wakacje z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji stale rośnie i według serwisu Skyscanner wzrosła o około 52 proc. w ciągu ostatniego miesiąca. Popularne kierunki to Palma, Ibiza, Barcelona, ​​Teneryfa i Kreta.

W tym tygodniu Francja oświadczyła, że ​​od 9 czerwca zezwoli zaszczepionym podróżnym z UE na wjazd bez wykazywania negatywnych wyników testów na Covid-19. Wszystkie państwa członkowskie będą przyjmować gości posiadających tak zwane certyfikaty Covid-19 od 1 lipca. Certyfikat zostanie wydany bezpłatnie w formacie cyfrowym lub papierowym i poświadcza, że ​​ich posiadacze zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi, są ozdrowieńcami lub uzyskali negatywny wynik testu.

Firma TUI AG oferuje zniżki aż do 52 proc. na wyjazdy last minute na Majorkę i Wyspy Kanaryjskie. Tymczasem brytyjski tani przewoźnik EasyJet Plc zapowiedział, że przygotuje swoją europejską flotę nawet w obliczu ciągle zmieniających się przepisów na rodzimym rynku, które uniemożliwiają planowanie wakacji.

ikona lupy />
Bloomberg EMEA Airlines Index / Bloomberg

Luzowanie restrykcji

Kraje UE mają już swobodę w przyjmowaniu gości spoza bloku, w tym tak ważnego kontyngentu amerykańskiego. Włochy były jednym z pierwszych krajów europejskich, które ponownie się otworzyły, umożliwiając pasażerom z krajów UE, Wielkiej Brytanii i Izraela ominięcie kwarantanny pod warunkiem negatywnego wyniku testu na Covid. Grecja, ze swoją gospodarką uzależnioną od turystyki, od kwietnia dopuszczała turystów z niektórych krajów bez kwarantanny.

W maju TUI, który nastawiony jest na klientów z Niemiec i Wielkiej Brytanii – przyznał, że podtrzymuje swoje plany zrealizowania 75 proc. oferty ze szczytowych miesięcy 2019 roku od lipca do września. Choć Wielka Brytania wykreśliła Hiszpanię z zielonej listy, Niemcy mogą już wypoczywać w tym kraju po zniesieniu ogólnego zakazu podróżowania.

Air France-KLM i Deutsche Lufthansa prognozują poprawę sytuacji w okresie letnim. Air France-KLM zakłada, że jego przepustowość w sezonie wyniesie aż 65 proc. poziomów z 2019 roku, podczas gdy Lufthansa dodała europejskie kierunki i odnotowała wzrost rezerwacji na niektórych trasach do Hiszpanii powyżej poziomu z 2019 roku.

Złagodzenie restrykcji granicznych przez władze francuskie obejmuje zaszczepionych gości z UE i zwalnia z wymogu kwarantanny zaszczepionych brytyjskich i amerykańskich podróżnych.

Wielka Brytania chce znieść krajowe ograniczenia dotyczące koronawirusa 21 czerwca, ale liczba przypadków Covid-19 ponownie wzrosła - głównie za sprawą wysoce zakaźnego wariantu Delta, zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach, który obecnie dominuje w Wielkiej Brytanii.