W czwartek 9 czerwca, podczas gali w Warszawie, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Huawei wraz ze Startup Academy. W drugiej edycji Huawei Startup Challenge, którego celem jest wspieranie innowacyjnych polskich firm, skupiono się na wyłonieniu start-upów działających na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Motywem przewodnim była idea #TechForBetterPlanet. Poszukiwane były rozwiązania technologiczne, które pomogą zwalczyć skutki negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz będą stanowiły wsparcie w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Wśród 226 zgłoszeń dominowały projekty związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii, wsparciem dla gospodarki obiegu zamkniętego czy technologii pomagających ograniczyć marnowanie żywności.
- Idea konkursu jest o tyle ważna, że stoimy w obliczu ogromnych zmian klimatu. W tym roku już w maju produkcja zmagała się z problemem dostawy i wykorzystania wody. Stąd każda inicjatywa działająca na rzecz ochrony środowiska jest cenna - zaznaczył podczas gali dr Marcin Wajda, dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, które było partnerem konkursu.
Michał Misztal, prezes Startup Academy, zwrócił uwagę, że zróżnicowanie nadesłanych zgłoszeń pokazuje jak ogromny potencjał talentu i innowacyjności tkwi w polskich firmach. To też dowód, jak podkreślił, że współczesna polska gospodarka i jej wyzwania energetyczno-klimatyczne opierają się już nie tylko na wiedzy i doświadczeniu wykwalifikowanych ekspertów, ale na innowacjach i technologii.
- Nie jest natomiast tajemnicą, że największe pomysły rodzą się dziś głównie w małych firmach, a nie dużych korporacjach. Dlatego tak ważne jest wsparcie ich rozwoju - dodał.
Podczas trwającego kilka miesięcy programu start-upy usprawniały strategie zrównoważonego rozwoju i konfrontowały własne nowatorskie pomysły z mentorami, starając się tym samym przekonać jury do swoich rozwiązań. Ostatecznie kapituła konkursowa złożona z przedstawicieli świata nauki, biznesu i ekspertów sfery publicznej, wyłoniła dziesiątkę innowatorów. W czwartek podczas uroczystej gali finaliści prezentowali natomiast swoje rozwiązania.
Jak podkreślił Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska, wszystkie prezentowały bardzo wysoki poziom innowacyjności. Ostatecznie trzecie miejsce i nagrodę 40 tys. zł otrzymała firma Hydrum. Drugie miejsce i 60 tys. zł przypadło firmie Plan Be Eco. Wielkim wygranym konkursu drugiej edycji Huawei Startup Challenge okazała się natomiast firma Dynamic Air Cooling (DAC). Otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Firma chce zrewolucjonizować chłodnictwo dzięki powietrzu, którym zastępuje chemiczne chłodziwa.
- Świat powinien dążyć do zmiany obecnej technologii opartej na freonach. Inaczej w ciągu 30 lat chłodnictwo, w tym klimatyzacja, będzie odpowiadać za 27 proc. światowej emisji CO2 - tłumaczy Pavel Panasjuk z Dynamic Air Cooling i dodaje, że rozwiązanie firmy może prowadzić do zmniejszenia emisji CO2 w tej branży o połowę. Gwarantuje też mniejsze zużycie energii potrzebnej do chłodzenia, przynajmniej o 30 proc.
- Dla nas wygrana w konkursie to otwarcie kolejnych drzwi w drodze do rozwinięcia biznesu na szerszą skalę. Jako start-up staramy się korzystać z każdej nadarzającej się okazji do tego, by się zaprezentować i zwrócić na siebie uwagę inwestorów. Szczególnie że obszar, w jakim działamy, nie jest łatwy i zrozumiały dla każdego - tłumaczy Pavel Panasjuk, prezes oraz współzałożyciel DAC i dodaje, że firma prowadzi obecnie rozmowy z partnerami biznesowymi, dzięki którym prototyp rozwiązania systemu chłodniczego, nad którym prace ruszyły w 2015 r., zostanie wdrożony na skalę przemysłową. Posiada też kilka patentów.
- Mamy nadzieję, że pierwsze wdrożenie do przemysłu nastąpi do końca tego roku. Natomiast lata 2026-2027 to czas, w którym zakładamy już globalny rozwój - zaznacza Pavel Panasjuk i wyjaśnia, że z analiz wynika, iż technologia będzie w stanie obniżyć temperaturę o 170 st. Celsjusza. Dlatego w pierwszej kolejności może znaleźć zastosowanie w branży produkcji mrożonej żywności. - Poza tym nasza technologia ma szanse znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie inne nie mają przebicia. Myślę o kopalniach, ale i metrze czy podziemnej infrastrukturze cywilnej - wymienia Pavel Panasjuk, dodając, że do jej odkrycia doszło przez przypadek, podczas badania zachowania gazów przy naddźwiękowych prędkościach.
Podczas gali została też wręczona nagroda specjalna o wartości 10 tys. zł, której fundatorem była Krajowa Izba Klastrów Energii. Otrzymała ją firma SunRoof.

Finaliści konkursu

W ścisłym finale znalazły się:
• DAC z ekologicznym rozwiązaniem chłodzenia,
• MakeGrowLab, oferująca sposób na ograniczenie produkcji plastikowych opakowań przez zastąpienie ich biodegradowalnym materiałem,
• The True Green proponująca substytut twardego drewna na bazie konopi włóknistych,
• SunRoof Technology, autor zintegrowanych fotowoltaicznych dachów dwa w jednym,
• Plan Be Eco z narzędziami wspierającymi proces osiągnięcia neutralności klimatycznej przez przedsiębiorstwa oraz raportowania śladu węglowego,
• NanoSci tworzący silniki fotokatalityczne oczyszczające powietrze,
• Hydrum oferujący reaktor chemiczny będący w stanie pracować bez kosztochłonnego uzdatniania wody jako surowca,
• MaasLoop specjalizujący się w kompaktowych kruszarkach do butelek szklanych,
• Vertigo Farms, twórca wertykalnych farm do hodowli roślin i ziół, z których powstają skondensowane ekstrakty roślinne dla firm kosmetycznych i zielarskich,
• Hydrogen First, który opracował innowacyjny sposób na przechowywanie i transport wodoru.
Materiał partnerski z serwisu Biznes i Klimat