Nowy plan Commerzbanku, aby zachować niezależność
Bettina Orlopp pracuje na planem, aby utrzymać zakładany wzrost aktywów ważonych ryzykiem (RWA) na poziomie kilku miliardów euro poniżej obecnego celu na 2027 rok – donoszą osoby zbliżone do sprawy, które chcą zachować anonimowość. Szefowa Commerzbanku chce to osiągnąć częściowo poprzez wykorzystanie bardziej znaczących transferów ryzyka oraz potencjalne wycofanie się od niektórych klientów o niskich dochodach – przekazują informatorzy agencji Bloomberg.
Ruch ten, którego wcześniej nie sygnalizowano, zmniejszyłby dodatkową ilość kapitału regulacyjnego związanego z przewidywanym wcześniej wzrostem aktywów RWA. To z kolei zwiększyłoby przestrzeń i kapitał na wypłaty dla akcjonariuszy lub inwestycje, w tym przejęcia – wyjaśniają osoby zbliżone do sprawy.
Commerzbank odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie.
Poziom aktywów ważonych ryzykiem, czyli RWA, określa, ile kapitału podstawowego dany pożyczkodawca musi zachować jako regulacyjną poduszkę bezpieczeństwa. Commerzbank we wrześniu obniżył oczekiwany wzrost RWA o 7 mld euro do 2027 roku w porównaniu z wytycznymi podanymi rok temu. Nowy plan rozważany obecnie przez Bettinę Orlopp ma na celu jeszcze większe ograniczenie wzrostu RWA.
UniCredit nie wierzy w strategię Commerzbanku
Strategia uwolnienia kapitału jest centralnym elementem planu Bettiny Orlopp, aby przekonać udziałowców, że Commerzbank sam w sobie jest wartościową inwestycją.
Szefowa Commerbanku krótko po tym, jak włoski UniCredit wkroczył we wrześniu do gry, przejmując udziały w Commerzbanku i zapowiadając, że rozważa całkowite przejęcie instytucji, zwiększyła cele w zakresie zyskowności i wypłat dla udziałowców.
Z kolei Andrea Orcel, dyrektor wykonawczy włoskiego Commerzbanku, sygnalizował już, że nie wierzy w istniejącą strategię Commerzbanku i uważa ją za mało ambitną. Bettina Orlopp, w czasie spotkania z dyrektorem Commerzbanku, przedstawiła mu plan dla niemieckiej instytucji i opowiedziała się za jej niezależnością.