Chiny biją USA

Według BloombergNEF, Chiny mają obecnie wystarczające moce produkcyjne, aby wyprodukować 70 razy więcej paneli słonecznych niż Stany Zjednoczone. W miarę jak świat odwraca się od paliw kopalnych w kierunku odnawialnych źródeł energii, energia słoneczna nabrała ogromnego znaczenia. Natomiast to, że Ameryka nie dotrzymuje kroku Chinom w produkcji paneli fotowoltaicznych, stało się rosnącym strategicznym obciążeniem.

W dokumencie „Ukryte zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Stanów Zjednoczonych” Bloomberg Originals bada, jak Stany Zjednoczone próbują nadrobić straty w tym krytycznym sektorze, przeznaczając miliardy dolarów na mocy ustawy o ograniczaniu inflacji wydanej przez prezydenta Joe Bidena.

Reklama

Jak Pekin uzyskał przewagę?

Bloomberg Originals pokazuje również, w jaki sposób dominacja Chin w przemyśle wytwórczym energii słonecznej zapewniła im wiodącą rolę w walce ze spowolnieniem globalnego ocieplenia. BloombergNEF szacuje, że do 2030 r. globalna moc fotowoltaiczna będzie trzy razy większa niż energia wiatrowa na lądzie i na morzu łącznie.

Dominacja Chin jest efektem dwudziestu lat stałego wsparcia rządowego, które obniżyło koszty produkcji paneli słonecznych i pomogło wspierać rynki końcowe.