UE nie boi się bardziej zdecydowanie chronić swój przemysł przed globalną konkurencją, powiedział na konferencji w Brukseli Maros Sefcovic, odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład. Region znajduje się pod presją, aby zapewnić, że jego transformacja nie będzie oznaczać masowego odpływu zielonego przemysłu do USA i Chin.

„Nie możemy wstydzić się korzystać z instrumentów ochrony handlu"

„Nie możemy wstydzić się korzystać z instrumentów ochrony handlu, ponieważ jesteśmy na etapie, w którym musimy po prostu przedstawić przemysłowi nasze jasne podejście” – stwierdził Sefcovic. „Jesteśmy pionierami i chcemy takimi pozostać” - dodał.

Reklama

Ochrona przed konkurencją z Chin

Europa stara się przyspieszyć przejście na energię odnawialną, ale nie chce zbytnio uzależniać się od importu. Decydenci chcą zapobiec temu, aby wysiłki na rzecz transformacji energetycznej nie zwiększyły sprzedaży zagranicznych producentów z takich państw jak Chiny. Blok wszczął już dochodzenie w sprawie chińskich pojazdów elektrycznych, a ustawa o przemyśle Net Zero jest próbą odpowiedzi wspólnego Bloku na waszyngtońską ustawą o ograniczaniu inflacji.

Energia wiatrowa

Komisja Europejska, władza wykonawcza Wspólnoty, jeszcze w tym miesiącu ma wprowadzić pakiet dotyczący energii wiatrowej, który przyspieszy wydawanie pozwoleń na projekty, pomoże zapewnić stabilne łańcuchy dostaw i poprawi istniejące systemy aukcyjne w całej UE.

„Chcę wysłać ten bardzo jasny sygnał polityczny” – powiedział Sefcovic, zwracając się do przedstawicieli branży. „Jesteście dla nas priorytetem. Będziemy walczyć o europejski przemysł.”