Niemcy mają nadzieję zastąpić większość swojego zapotrzebowania na gaz wodorem, który będzie można wytwarzać z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii - podał Bloomberg. Pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu jest utworzenie odpowiedniej sieci przesyłowej.

Inwestycja warta 19,7 miliarda euro

Jak podaje Bloomberg, w poniedziałek operatorzy złożyli wniosek, który dotyczy projektu połączenia kluczowych węzłów przemysłowych z elektrolizerami i magazynami wodoru. Wartość inwestycji szacowana jest na 19,7 miliarda euro.

Plany obejmują budowę nowych linii oraz zmianę przeznaczenia infrastruktury gazu ziemnego na około 60 proc. długości istniejącej sieci. Prace nad budową i modernizacją powinien zostać sfinalizowane do 2032 roku.

Zdecydowany krok w kierunku budowy infrastruktury wodorowe

Wniosek ten stanowi „zdecydowany krok w kierunku budowy infrastruktury wodorowej” – stwierdził w oświadczeniu cytowanym przez agencję Bloomberg minister gospodarki Robert Habeck. Według ministerstwa gospodarki Niemcy zamierzają włączyć niemiecką sieć bazową w szerszą europejską infrastrukturę wodorową.

Kraj spodziewa się do 2030 r. pokryć do 70 proc. swojego zapotrzebowania importem i wyprodukować 10 gigawatów czystego gazu w kraju.

Federal Network Agency oświadczyła, że rozpatrzy wniosek w ciągu dwóch miesięcy, jeśli spełnia wymogi prawne.