Rządząca w Japonii Partia Liberalno-Demokratyczna wybierze w przyszłym tygodniu nowego szefa, który zostanie również premierem – przypomina Bloomberg. Większość z dziewięciu rywalizujących kandydatów zasygnalizowała swoje poparcie dla energii jądrowej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i ograniczenia emisji w gospodarce zależnej w prawie trzech czwartych od paliw kopalnych.

Jak zauważa Bloomberg, niemal jednomyślne poparcie energii z atomu będzie dobrą wiadomością dla sektora, który od lat zmaga się z niepewnością. Odzwierciedla to również globalny renesans energetyki jądrowej, który wynika z potrzeby zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną bez dalszego ocieplania planety.

Jeden z kandydatów na szefa LDP Kono Taro powiedział, że kiedyś uważał, że Japonia nie potrzebuje energii jądrowej, jednak teraz zmienił swoje stanowisko w tej kwestii. „Nieco zmieniłem swoją politykę. Musimy pozwolić elektrowniom jądrowym dostarczać energię dla AI i centrów danych, które według prognoz zwiększą zapotrzebowanie na energię” — powiedział Taro.

Trudne zadanie

Wzmocnienie energii atomowej nie będzie łatwym zadaniem dla następnego lidera Japonii. Będzie on musiał zadowolić opinię publiczną, która jest sceptycznie nastawiona do korzyści wynikających z rozszczepiania atomu. Nowy lider będzie musiał też stawić czoła surowym normom bezpieczeństwa nałożonym po awarii w 2011 r., która spowolniła ponowne uruchamianie nieczynnych reaktorów.

Czy to już czas na powrót atomu?

Energia jądrowa pozostaje kwestią polityczną w Japonii, szczególnie od czasu potężnego trzęsienia ziemi i tsunami, które w 2011 r. zniszczyły reaktory w elektrowni Fukushima Daiichi, wywołując najgorszą katastrofę od czasu Czarnobyla. Kraj wciąż zmaga się z oczyszczaniem materiałów radioaktywnych. Proces ten ma potrwać lata i kosztować 23 biliony jenów (161 miliardów dolarów).

W ostatnich latach energia jądrowa zyskała popularność nawet w Japonii. Badanie przeprowadzone przez japońską gazetę Asahi Shimbun w lutym wykazało, że 50 proc. respondentów popiera ponowne uruchomienie nieczynnych reaktorów, podczas gdy przeciwnego zdania jest 35 proc. badanych osób. Obecnie spośród 33 pozostałych reaktorów w kraju 21 jest wyłączonych.

Japonia musi nadać priorytet odnawialnym źródłom energii

ikona lupy />
Paliwa kopalne nadal dominują w miksie energetycznym Japonii / Bloomberg

Ekolodzy twierdzą, że Japonia musi również nadać priorytet odnawialnym źródłom energii, jeśli ma osiągnąć zerową emisję netto do 2050 roku. Wśród swoich partnerów z Grupy G-7 Japonia pozostaje najbardziej uzależniona od paliw kopalnych, które stanowiły ponad 70 proc. jej całkowitego miksu w 2022 roku, podczas gdy odnawialne źródła energii stanowiły tylko jedną piątą.

Energia jądrowa w Japonii kiedyś stanowiła około jednej czwartej miksu energetycznego, a teraz spadła do zaledwie 6 proc. Kraj zamierza zwiększyć udział energii jądrowej do 20 do 22 proc. do 2030 r.