Z badania wynika, że połowa tej kwoty przypada na firmy z sektora paliw kopalnych oraz finansowego. „Koncerny energetyczne korzystały z wysokich cen energii, co przełożyło się na ich zyski” – podano w komunikacie firmy Janus Henderson, która opublikowała raport.

Podmioty sektora finansowego korzystały natomiast z odmrożenia przez Europejski Bank Centralny (EBC) dywidend, które zostały zablokowane dla banków na początku pandemii koronawirusa.

Siedem z dziesięciu największych firm, które zostały ujęte w raporcie amerykańsko-brytyjskiej firmy, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. To m.in. koncerny Chevron i Exxon a także banki Wells Fargo i Morgan Stanley. Największe dywidendy w Europie wypłaciły swoim akcjonariuszom francuskie firmy TotalEnergies i LVMH.

„Perspektywy dywidend w 2023 r. są bardziej niepewne” – twierdzi Jane Shoemake z Janus Henderson, cytowana w komunikacie prasowym. Jej zdaniem wynika to wysokiej inflacji, podwyżek stóp procentowych oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej.

Reklama
Autor: Andrzej Pawluszek (PAP)