Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów podało w czwartek, że liczba rejestracji nowych samochodów spadła w zeszłym miesiącu do poziomu 1,09 miliona sztuk. Sprzedaż pojazdów elektrycznych spadła o 11 proc. w związku ze spadkami na kilku głównych rynkach. Udział aut elektrycznych w całości sprzedaży również się zmniejszył.

Wysokie koszty finansowania zewnętrznego i słaby wzrost gospodarczy w całej Europie negatywnie wpływają na nastroje konsumentów. Producenci samochodów borykają się z powolną sprzedażą pojazdów elektrycznych, ponieważ kierowców zniechęcają wysokie ceny i kiepska infrastruktura ładowania. Natomiast podjęte w tym miesiącu przez Unię Europejską działania mające na celu nałożenie dodatkowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne mogą spowodować, że importowane alternatywy staną się droższe.

ikona lupy />
Liczba rejestracji nowych samochodów spadła w maju o 2,6 proc.. / Bloomberg
Reklama

Samochody elektryczne nadal są zbyt drogie

Wysokie ceny stały się główną przeszkodą dla rozwoju pojazdów elektrycznych w Europie po tym, jak m.in. Niemcy i Szwecja zaprzestały lub ograniczyły dotacje. Volkswagen, Stellantis i Renault przygotowują tańsze modele, kosztujące około 25 tys. euro, ale ich produkcja rozpocznie się dopiero w przyszłym roku.

Udział sprzedaży pojazdów elektrycznych w regionie spadł w maju o jeden punkt procentowy, do 14 proc. całkowitej sprzedaży, w obliczu dwucyfrowych spadków na rynkach obejmujących Niemcy, Szwecję i Norwegię. Sprzedaż hybryd typu plug-in spadła o 9,6 proc.

Zmiana strategii w zakresie pojazdów elektrycznych

Niektórzy producenci samochodów zaczęli dostosowywać swoje cele w zakresie pojazdów elektrycznych, a Stellantis NV i Mercedes-Benz wstrzymały prace nad dwiema fabrykami akumulatorów do aut elektrycznych w Niemczech i we Włoszech. VW przyznał w zeszłym miesiącu, że będzie potrzebował więcej hybryd typu plug-in, podczas gdy Mercedes planuje sprzedawać samochody z silnikiem spalinowym dłużej, niż oczekiwano.

Volkswagen i Toyota należały do ​​nielicznych producentów samochodów działających na rynku masowym, którym udało się zwiększyć sprzedaż w maju, osiągając wzrost odpowiednio o 1,8 proc. i 8,2 proc.

Rejestracje aut Tesli w regionie spadły w zeszłym miesiącu o 36 proc., co stanowi gwałtowny zjazd, który oznacza kontynuację słabych wyników producenta pojazdów elektrycznych w drugim kwartale. Po pierwszych pięciu miesiącach roku sprzedaż firmy spadła o około 14 proc.

ikona lupy />
Dane dotyczące sprzedaży samochodów w Europie. Jak najwięksi producenci samochodów radzili sobie w maju / Bloomberg