Jak podała agencja Bloomberg, Turcja wkrótce ujawni umowę z BYD dotyczącą budowy fabryki samochodów elektrycznych wartej miliard dolarów, poinformowali tureccy urzędnicy. Nowy zakład produkcyjny ma powstać na zachodzie kraju w prowincji Manisa.

Nowe zakłady, sposób na unijne cła

W tym tygodniu UE podjęła dalsze działania w sprawie planowanego nałożenie tymczasowych ceł na pojazdy elektryczne importowane z Chin. W przypadku BYD stawka celna ma wzrosnąć o dodatkową opłatę w wysokości 17,4 proc. oprócz już istniejącej stawki w wysokości 10 proc. Tymczasem Turcja i Unia Europejska mają podpisaną umowę o unii celnej. Dlatego nowa fabryka na terenie Turcji poprawiłaby dostęp największego producenta samochodów na świecie do rynku UE.

Reklama

Turcja rezygnuje z cła na chińskie samochody

W piątek Turcja ogłosiła, że wycofuje się z ogłoszonych prawie miesiąc temu planów nałożenia dodatkowego 40 proc. cła na wszystkie pojazdy z Chin. Decyzja o wycofaniu się z opodatkowania chińskich aut nastąpiła po czwartkowych rozmowach prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Chin Xi Jinpingiem podczas spotkania Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Astanie w Kazachstanie.

Dla BYD sam turecki rynek to też łakomy kąsek. W ubiegłym roku w Turcji, kraju liczącym prawie 90 milionów mieszkańców, pojazdy elektryczne stanowiły 7,5 proc. sprzedaży samochodów.

BYD zdobywa kolejne rynki

Przez ostatnie kilka lat BYD miał dobrą passę w Chinach, stając się najlepiej sprzedającą się marką samochodów w kraju. Z zapowiedzi producenta z Shenzhen wynika, że w nadchodzących latach wprowadzi do Europy tańsze pojazdy elektryczne, w tym hatchback Seagull, którego cena ma być na poziomie poniżej 20 tys. euro.

W czwartek, w Tajlandii, producent samochodów otworzył swoją pierwszą fabrykę pojazdów elektrycznych w Azji Południowo-Wschodniej. Według BYD fabryka ma roczną zdolność produkcyjną na poziomie 150 tys. pojazdów. Zakład będzie również produkował kluczowe komponenty, takie jak akumulatory i przekładnie. Ponadto BYD nabędzie 20 proc. udziałów u swojego oficjalnego dystrybutora w Tajlandii, Rever Automotive.

Chiński producent pojazdów elektrycznych aktywnie działa też w innych regionach świata. BYD przejęło dawną fabrykę Forda w Brazylii, a w Meksyku poszukuje lokalizacji pod nową fabrykę. Na Węgrzech powstaje pierwsza fabryka samochodów BYD w Europie.