Herbert Diess stwierdził, że Bruksela powinna naciskać na wypracowanie umowy pokojowej, co pozwoli na przywrócenie wolnego handlu i ochronę interesów handlowych Unii Europejskiej relacjonuje „The Telegraph”.

„Myślę, że powinniśmy zrobić wszystko, aby naprawdę zatrzymać tę wojnę, wrócić do negocjacji i spróbować otworzyć znów świat” – powiedział Diess w czasie przemówienia podczas branżowego szczytu organizowanego przez „Financial Times”. “Nie powinniśmy rezygnować z otwartych rynków i wolnego handlu, nie powinniśmy rezygnować z rozmów i prób porozumienia” – dodał.

"Europa i Niemcy ucierpią najbardziej"

Ponadto szef Volkswagena podkreślił, że jeśli globalny handel dalej będzie musiał się zmagać z tą sytuacją, to „Europa i Niemcy ucierpią najbardziej, ale będzie to złe dla całego świata”.

Reklama

Kontrowersyjna wypowiedź szefa Volkswagena wywołała natychmiastową reakcję ze strony ukraińskich przywódców. Wezwali oni Herberta Diessa, żeby lepiej przekonał Władimira Putna do zakończenia nielegalnej inwazji na Ukrainę i zaprzestania ataków na cywilów.

„Najlepszą strategią dla głównych niemieckich firm byłoby pełne zerwanie powiązań biznesowych z Rosją i wezwanie Moskwy do zakończenia wojny i powrotu do dyplomacji” – skomentował słowa Diessa szef ukraińskiej dyplomacji Dymytro Kułeba.