Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,54 proc. i wyniósł 25 462,58 pkt. S&P 500 zyskał 0,46 proc. i wyniósł 2840,35 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował 0,12 proc., do 7812,02 pkt.

Kolejny dzień, chociaż nieznacznie, rosły akcje Apple. Kapitalizacja spółki w czwartek na zamknięciu przekroczyła 1 bln USD (dokładnie 1,002 bln USD). Apple to pierwsza firma z USA (i druga na świecie po Petro China), której wycena przekroczyła ten psychologiczny poziom. Najbliżej tytułu bilionowej spółki są Amazon (895 mld USD w czwartek na zamknięciu), Alphabet (856 mld USD) i Microsoft (826 mld USD).

Reklama

Akcje Kellogg wzrosły ponad 3 proc., po tym jak producent płatków śniadaniowych podniósł swoje całoroczne prognozy wyników.

Dish Network zyskał ponad 12 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych.

Tylko 14 sesji brakuje, by rynek byka w USA stał się najdłuższy w historii (3543 dni) - wynika z wyliczeń BofAML.

Niejednoznaczny obraz gospodarki USA wyłonił się z piątkowego zestawu danych makro.

Lipcowy raport z rynku pracy USA, choć zaskoczył negatywnie kluczowym wskaźnikiem, potwierdził stabilną sytuację zatrudnienia w tamtejszej gospodarce.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA w lipcu wzrosła o 157 tys. wobec oczekiwanych 193 tys. Dane za czerwiec zrewidowano do 248 tys. z 213 tys., a dwumiesięczna rewizja liczby miejsc pracy wyniosła +59 tys. Trzymiesięczna średnia wskaźnika wynosi 224 tys.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w lipcu o 0,3 proc. mdm i 2,7 proc. rdr., zgodnie z oczekiwaniami.

Stopa bezrobocia wyniosła w USA w lipcu 3,9 proc., zgodnie z oczekiwaniami, wobec 4,0 proc. w czerwcu.

"Dane wpisują się w obecną politykę Fed. Niższy odczyt wcale nie powinien martwić, tym bardziej że pozwala on na utrzymanie stabilnego trendu bezrobocia. (...) Uwzględniając wciąż umiarkowaną presję płacową Rezerwa Federalna nie musi spieszyć się podwyżkami stóp. Jednocześnie, dane potwierdzają, że jej dotychczasowe podejście nie wywołuje negatywnych szoków na rynku pracy. Nadal oczekujemy kontynuacji cyklu podwyżek stóp (kolejne podwyżki we wrześniu i grudniu)" - ocenili ekonomiści PKO BP.

Najniższa od 11 miesięcy okazała się w lipcu aktywność w amerykańskim sektorze usług. do 55,7 pkt., z 59,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 58,6 pkt. Miesięczny spadek wskaźnika był najmocniejszy od 2 lat. Wcześniej w tym tygodniu rynek również negatywnie zaskoczył odczyt ISM z przemysłu.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w czerwcu wzrósł po raz pierwszy od 4 miesięcy, lecz najmocniej od 1,5 roku - do 46,3 mld USD z 43,2 mld USD miesiąc wcześniej, czyli o 7,3 proc.

Deficyt w handlu z Chinami wzrósł o 0,9 proc. do 33,5 mld USD. (PAP)