Warta 11,8 mld dol. oferta publiczna Facebooka przycementuje status 27-letniego Zuckerberga jako jednego z najbogatszych ludzi świata i postawi jego portal społecznościowy wśród najwyżej wycenianych spółek w USA.

Podczas swojego IPO Facebook zaoferuje ok. 337,4 milionów akcji za 28-35 dol. za sztukę – ogłosiła w czwartek spółka.

Jeśli walory społecznościowego giganta znajdą nabywców po cenie z górnej granicy widełek, udziały Zuckerberga w Facebooku będą warte 17,6 mld dol. Dzięki temu, współzałożyciel Facebooka będzie bogatszy od dwa razy starszych od niego szefa Microsoftu Steve’a Ballmera i rosyjskiego miliardera Władimira Lisina – wynika z Indeksu Milionerów Bloomberga.

Reklama

“Cała historia związana z Doliną Krzemową to wielki sukces pracowitych i przedsiębiorczych technologicznych maniaków. Jednak przed Zuckerbergiem stoją wyzwania: Czy będzie rozwijał się tak szybko, jak jego firma? Czy może ją prześcignąć? Bo jak wiadomo, to właśnie musi robić lider” – mówi Paul Saffo, dyrektor zarządzający Discern Analytics z siedzibą w San Francisco.

IPO Facebooka sprawi, że wycena portalu może poszybować nawet do 96 mld dol. Spółka oferuje 180 mln swoich akcji. Partnerzy Facebooka, tacy jak Accel Partners czy Digital Sky Technologies wystawią na sprzedaż 157,4 mln akcji, a sam Zuckerbeg – 30,2 mln akcji z posiadanych 533,8 mln walorów – wynika z prospektu emisyjnego spółki.