GE sprzedaje biznes leasingu samolotów znany jako GECAS swojemu rywalowi AerCap – irlandzkiej firmie, która dzięki tej transakcji stanie się największą w tej branży. Udział AerCap w rynku szacuje się na 25 proc. do 30 proc. Jak pisze CNN, GE otrzyma 24 mld dolarów w gotówce i akcjach, co da jej około 46 proc. udziałów w połączonej firmie.

General Electric planuje wykorzystać ten zastrzyk gotówki do zmniejszenia swojego zadłużenia. Firma nadal boryka się z 70 mld dolarów długu. Sprzedaż GECAS to najnowszy i jeden z bardziej zdecydowanych kroków, jakie GE podejmuje w celu modernizacji firmy.

GECAS zapewniał większość przychodów GE Capital

GECAS, który kupuje samoloty i wynajmuje je liniom lotniczym i innym operatorom, zapewniał większość przychodów jednostce GE Capital. Ale z powodu pandemii sprzedaż spadła o około 20 proc. w zeszłym roku. Klienci linii lotniczych GECAS zapłacili tylko około 84 proc. faktur wystawionych przez jednostkę w 2020 roku. Spowodowało to stratę w wysokości 786 mln dolarów w 2020 roku (w 2019 roku odnotowano 1 mld dolarów zysku).

Po transakcji, GE Capital nie będzie już oddzielną jednostką General Electric. Jej pozostałe biznesy – Energy Financial Services (EFS) oraz likwidowany już biznes ubezpieczeniowy – będą raportowane jako część operacji korporacyjnych. Larry Culp, prezes GE, jeszcze dwa lata temu zapewniał, że nie ma w planach sprzedaży GECAS. Teraz komentuje, że transakcja ta oznacza „transformację GE w bardziej skoncentrowaną, prostszą i silniejszą firmę przemysłową”.

Koniec GE Capital to koniec pewnej epoki

Koniec GE Capital jest też końcem ważnej ery dla dawnego konglomeratu. General Electric w ostatnich latach sprzedała między innymi swój biznes produkcji AGD w 2016 roku, jednostkę rozrywkową NBC Universal w 2011 roku oraz biznes żarówkowy w 2020 roku.

I chociaż te firmy były bardziej znane niż GE Capital, żadna z nich nie była ważniejsza dla konglomeratu w czasach jego rozkwitu niż ramię finansowe GE. Zapewniało ono finansowanie wielu produktów przemysłowych, takich jak silniki odrzutowe i elektrownie, a także stanowiło kluczowe źródło finansowania dla małych przedsiębiorstw i konsumentów.

GE Capital a krach z 2008 r.

GE Capital był głównym graczem w branży kredytów hipotecznych typu subprime.

Kiedy w 2008 roku pękła bańka na rynku nieruchomości i nastąpił krach na rynkach finansowych, to właśnie GE Capital ucierpiało najbardziej. Niegdyś motor sukcesu firmy, po krachu GE Capital wpadł w poważne tarapaty.

Agencja Standard & Poor's zapewne obniży ogólny rating kredytowy General Electric do BBB. To kolejna oznaka tego, jak bardzo GE upadł w ciągu ostatniej dekady. Zaledwie 12 lat temu GE miał najwyższy rating kredytowy AAA – oznakę finansowej siły, którą niewiele firm jest w stanie osiągnąć.