Reprezentujący producentów i dystrybutorów urządzeń RTV Związek Cyfrowa Polska (ZCP), alarmuje, że pomoc państwa może się obrócić przeciwko krajowej gospodarce.
Chodzi o projekt ustawy, który Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przygotowała w związku z podwyższeniem standardu emisji naziemnej telewizji cyfrowej (z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC). Od końca marca do końca czerwca tego roku taka zmiana zostanie sukcesywnie przeprowadzona we wszystkich województwach. Dzięki temu poprawi się jakość obrazu i dźwięku. Można też będzie wprowadzić więcej kanałów naziemnych.
Jednakże oznacza to również, że posiadacze starszych odbiorników stracą możliwość odbioru sygnału telewizyjnego tą drogą. Wyłącznie z anten naziemnych korzysta ok. 4,44 mln, czyli prawie jedna trzecia gospodarstw domowych w Polsce, z czego ponad połowa może mieć problem z obsługą DVB-T2. Dlatego rząd chce dofinansować kupno dekoderów, które umożliwią dalsze korzystanie z telewizji naziemnej posiadaczom starszych modeli telewizorów. Przedstawiony przez KPRM w końcu ubiegłego roku projekt ustawy przewiduje na ten cel do 100 zł na jedno gospodarstwo domowe. Jeżeli ze świadczenia skorzystają wszyscy uprawnieni, budżet państwa wyda na dekodery 1,7 mld zł.