Przejścia na emeryturę to punkt zwrotny w życiu każdego człowieka. Jedną z najważniejszych decyzji świeżo upieczonych emerytów może być wybór miejsca zamieszkania. Przeprowadzka na emeryturę jest bardzo popularna wśród wielu Amerykanów. Zgodnie z danymi Departamentu Stanu 760 tys. osób mieszkających za granicą otrzymuje łącznie 7,5 miliarda dolarów rocznie z Social Security Administration.
Raport U.S. News and World Report sklasyfikował najlepsze kraje na wygodną emeryturę na podstawie międzynarodowego badania przeprowadzonego na prawie 17 tys. osób i podgrupie 5900 respondentów w wieku około 40 lat i starszych. W oparciu o te badanie 89 krajów zostało sklasyfikowanych na podstawie następujących siedmiu cech: przystępne cenowo , korzystne środowisko podatkowe, przyjazne, jest miejscem, w którym chciałbym mieszkać , przyjemny klimat , szanuje prawa własności i ma dobrze rozwinięty system opieki zdrowotnej .
Najlepsze miejsce do życia dla emerytów, ale nie dla wszystkich
Badanie wykazało, że już drugi rok z rzędu najlepszym krajem na wygodną emeryturę okazała się Szwajcaria. Kraj Helwetów zajęła drugie miejsce pod względem przyjazności dla biznesu i trzecie pod względem jakości życia. Dla Amerykanów atrakcyjne okazały się też system opieki zdrowotnej i niskie podatki. Jednak Szwajcaria ma słaby punkt - jest jednym z najdroższych krajów na emeryturę.
Koszt życia w Szwajcarii jest średnio o 60,5 proc. wyższy niż w Stanach Zjednoczonych, a czynsz jest średnio o 18,2 proc. wyższy, według Numbeo. Szwajcaria oferuje wizę typu D na pobyt długoterminowy,
Polska daleko w rankingu
Na liście wyboru najlepszych miejsc do zamieszkania na emeryturze dla emerytów z USA znalazła się też Polska, jednak kraj nad Wisłą wciąż nie jest najatrakcyjniejszym kierunkiem. W tegorocznym zestawieni Polska znalazła się na 38 pozycji wśród 89 ocenianych państw. W ubiegłym roku Polska zajęła 32. pozycję z 87. państw w zestawieniu z 2023 r.