Jak informuje KGHM, spółka chce wprowadzić program stypendialny dla studentów chilijskiej uczelni La Serena. Do podpisania umowy doszło podczas wizyty zarządu KGHM w Chile.- Jesteśmy świadomi naszej roli w kształtowaniu najlepszej kadry dla górnictwa na całym świecie. Dlatego rozpoczynamy współpracę z najlepszym w Chile uniwersytetem o profilu górniczym – mówi prezes Marcin Chludziński.

Szef KGHM podkreśla, że spółka widzi pole do współpracy dla polskich uczelni technicznych, które mogłyby dzielić się swoimi projektami i wiedzą. - KGHM ma unikatowe doświadczenia w skutecznym adaptowaniu naukowych osiągnięć do branży górniczej i hutniczej, a także sukcesy w rozwoju technologicznych start-upów. To ogromny potencjał dla polskiej myśli technologicznej, której rozwiązania mogą wzmocnić polsko-chilijskie więzy gospodarcze. Czujemy się ambasadorami polskiego biznesu w Chile. Zależy nam, aby więcej firm z Polski prowadziło ekspansję w tym kraju – wyjaśnia prezes Marcin Chludziński.

KGHM Polska Miedź to jeden z największych producentów miedzi i srebra na świecie. W Chile jest obecny od 2014 roku, jest większościowym udziałowcem projektu górniczego Sierra Gorda w regionie Antofagasta. Zaangażowanie w chilijską kopalnie jest największą inwestycją w powojennej Polsce. To właśnie dlatego zarząd KGHM udał się z wizytą do Santiago. Prezes KGHM Marcin Chudziński i wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych Paweł Gruza spotkali się m.in. ministrem górnictwa, ministrem gospodarki, rozwoju i turystyki oraz wiceprezesem CORFO, chilijskiej agencji rozwoju inwestycji.

- Podstawą poważnego biznesu jest traktowanie partnersko lokalnych społeczności oraz władz i prowadzenie z nimi otwartego dialogu. KGHM zależy na takich relacjach i zapewniam, że możemy liczyć na wsparcie chilijskiego rządu - mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Reklama

- Minister Gospodarki p. José Ramón Valente Vias przedstawił nam swoją wizję uproszczenie procedur oraz deregulacji, które ułatwią prowadzenia biznesu w Chile. Propozycje są bardzo interesujące. Warto podkreślić, że również Ministerstwo Górnictwa docenia sposób prowadzenia przez nas biznesu. Przejawem tego jest między innymi bezproblemowe przyznanie pozwoleń środowiskowych dla projektów górniczych KGHM w Chile – dodaje prezes Chludziński.

>>> Czytaj też: Prezes KGHM: Perspektywy są dobre, zapotrzebowanie na miedź będzie coraz większe