Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 348 punktów, czyli o 1,05 proc. i wyniósł 32.899,70 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,63 proc. i wyniósł 4.108,54 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 2,47 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.012,73 pkt.

W całym, skróconym z powodu poniedziałkowego święta, tygodniu wszystkie trzy główne indeksy amerykańskich giełd zanotowały około 1-proc. zniżki. Nie pomogły im nawet solidne wzrosty podczas czwartkowej sesji.

Reklama

„Inwestorzy są nerwowi, próbując zebrać więcej informacji o perspektywach dla wyników spółek z jednej strony i danych ekonomicznych z drugiej. Wszelkie złe wiadomości gospodarcze mogą być paradoksalnie dobre dla ryzykownych aktywów, ponieważ prawdopodobnie zlikwidują pewną presję na wzrost stóp proc.” – powiedział Cedric Ozazman, szef działu rozwiązań inwestycyjnych w Mirabaud & Cie SA.

Akcje Tesli spadły ponad 8 proc. po tym, jak Reuters podał, powołując się na wewnętrzny e-mail, że prezes spółki Elon Musk chce zwolnić 10 proc. z prawie 100-tysięcznej załogi producenta samochodów. Według raportu Reutersa, Musk powiedział również w e-mailu, że ma „bardzo złe” przeczucia dotyczące perspektyw dla gospodarki.

„Tesla bardzo rozważnie postępuje planując zmniejszenie liczby pracowników. Rynek nie nagradza wysokiego wzrostu przychodów za wszelką cenę, tylko za poprawę zwrotu z kapitału dla inwestora i generowanie wolnych przepływów pieniężnych” – powiedział Peter Garnry, szef strategii kapitałowej w Saxo Bank A/S.

Na wartości traciły też inne spółki technologiczne, których wycenom szkodzą rosnące stopy procentowe. Micron Technology stracił około 7 proc., a Nvidia zniżkowała prawie 3 proc.

Właściciel Google, firma Alphabet oraz Meta Platforms zniżkowały po około 3 proc.

Apple stracił około 3 proc. po ostrożnym raporcie analitycznym opublikowanym przez Morgan Stanley. Zdaniem banku inwestycyjnego, słabnąca sprzedaż App Store może zaszkodzić wynikom Apple w krótkim terminie.

Kohl’s rósł o 2 proc. po tym, jak „The Wall Street Journal” poinformował, że detalista otrzymał oferty przejęcia od firmy private equity Sycamore Partners i holdingu detalicznego Franchise Group. „WSJ” podał, że oferta Sycamore opiewa na 50 USD za akcję.

Turning Point Therapeutics rósł o 116 proc. Spółka zostanie przejęta przez Bristol Myers Squibb za 4,1 mld USD.

Rentowność 10-letnich amerykańskich papierów skarbowych rośnie o 5 pb do 2,96 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 4 pb do 3,12 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 29 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 178 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 118,51 USD za baryłkę, po wzroście o 1,38 proc., sierpniowe futures na Brent idą w górę o 1,28 proc. do 118,97 USD/b.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 390 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 320 tys. i wzrostu o 436 tys. miesiąc wcześniej, po rewizji z 428 tys.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,6 proc., oczekiwano 3,5 proc. wobec 3,6 proc. miesiąc wcześniej.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w maju o 5,2 proc. rdr, a mdm o 0,3 proc. vs. konsensus 5,2 proc. i 0,4 proc.

„Tak silne dane prawdopodobnie rozwieją wszelkie nadzieje, że Fed rozważy wstrzymanie podwyżek stóp po podwyżkach w czerwcu i lipcu" - powiedział Tom Essaye z Sevens Report.

Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w maju wyniósł 55,9 pkt., wobec 57,1 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56,5 pkt.