Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,65 proc. i wyniósł 33.727,43 pkt. Cały tydzień dla tego indeksu zakończył się na minusie.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,77 proc. i wyniósł 4.348,33 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 1,01 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.492,52 pkt. Indeks zakończył serię ośmiu wzrostowych tygodni z rzędu. Dodatkowo był to dla niego najgorszy tydzień od kwietnia 2023 roku.

Wszystkie trzy indeksy w skali całego tygodnia straciły po około 1 proc.

Reklama

Podwyżki stóp

„Największym zmartwieniem inwestorów jest świadomość, że banki centralne zamierzają nadal podwyższać stopy procentowe w drugiej połowie roku. Rynki zostały z mnóstwem złych wiadomości do przetrawienia, z niewielkimi szansami na pojawienie się jakichkolwiek pozytywnych katalizatorów krótkoterminowych” – powiedział Jim Reid, strateg Deutsche Banku.

„Rynki znajdują się pod pewną presją od czasu posiedzenia Fedu w zeszłym tygodniu, który stwierdził, że prawdopodobnie podniesie stopy proc. ponownie raz lub dwa razy później w tym roku” - powiedział Yung-Yu Ma, główny strateg inwestycyjny w BMO Wealth Management.

Nastroje na rynkach są słabsze po jastrzębich komentarzach z Fed. Szef Fed Jerome Powell ocenił, że w USA może być potrzebna jeszcze jedna lub dwie podwyżki stóp procentowych w 2023 r.

„Naszym bazowym scenariuszem dla USA jest recesja i uważamy, że rozpocznie się ona pod koniec tego roku. Uważamy, że Fed musi zacieśnić politykę jeszcze o 25 punktów bazowych, ale już widać oznaki spowolnienia wzrostu PKB” – powiedziała Diana Robinson, szefowa ds. inwestycji w JPMorgan Private Bank UK & Ireland.

W czwartek inwestorów zaskoczył Bank Anglii, podwyższając mocniej stopy procentowe niż się spodziewano. Podwyżka wyniosła 50 pb. wobec szacowanych 25 pb. Kontrakty rynkowe wskazują, że docelowy poziom stóp proc. Banku Anglii wyniesie 6,25 proc. Stopy procentowe podniosły też w czwartek banki centralne w Szwajcarii, Norwegii i Turcji.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 53 pkt. wobec 54,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 53,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 54,1 pkt. wobec 54,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 54 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 46,3 pkt. wobec 48,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 48,5 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 69,28 USD za baryłkę, po spadku o 0,3 proc., a sierpniowe futures na Brent spadają o 0,2 proc. do 74.02 USD/b. (PAP Biznes)