Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,73 USD, wyżej o 0,53 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 66,90 USD za baryłkę, wyżej o 0,36 proc.

W środę w Wiedniu zakończyła się czwarta runda rozmów na temat odrodzenia porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Rosji wskazywali na duże postępy w prowadzonych rozmowach, w których brały udział delegacje z Iranu oraz Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Teheran nie wyraził jednak zgody na obecność przy stole negocjacyjnym Stanów Zjednoczonych.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie ze strony irańskiej sankcje gospodarcze.

W 2018 r. prezydent USA Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Teraz prezydent USA Joe Biden chce odrodzenia umowy nuklearnej, ale Stany Zjednoczone i Iran nie są zgodne co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok.

USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

Powrót do porozumienia z Iranem z 2015 r. mógłby przyczynić się do zniesienia amerykańskich sankcji na ten kraj i zwiększenia eksportu irańskiej ropy.

"Biorąc pod uwagę możliwość osiągnięcia porozumienia nuklearnego z Iranem, a także obawy inwestorów związane z rozwojem Covid-19 w krajach Azji, jest ryzyko spadków cen ropy" - mówi Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Groep.

"Jednak perspektywy średniookresowe dla cen surowca wyglądają optymistycznie, a Brent może kosztować średnio w II połowie roku ok. 70 USD za baryłkę" - dodaje.

Od początku 2021 r. ropa zdrożała o prawie 30 proc., ponieważ ożywienie gospodarcze przyspiesza w Stanach Zjednoczonych i niektórych częściach Europy, a zakupy paliw przez takie potężne gospodarki, jaki Chiny, pozostają solidne.

Mocne uderzenie pandemii Covid-19 w Indiach przypomina jednak inwestorom, że odbicie po pandemii Covid-19 w gospodarkach może być nierówne.