„Sam bitcoin może nie wystarczyć na tak długo” – stwierdził Eswar Prasad, starszy profesor międzynarodowej polityki handlowej na Cornell University, w programie CNBC „Squawk Box Europe”.

Obecnie bitcoin na rynku ma sporą konkurencję. Pojawiły się kryptowaluty, które są bardziej przyjazne dla środowiska – podkreślają zagraniczne media.

Reklama

Amerykański serwis przypomina, że cena bitcoina była w ciągu ostatnich kilku lat “wysoce niestabilna”.

Mechanizm „destrukcyjny dla środowiska”

Eswar Prasad jest autorem książki „Przyszłość pieniądza: jak rewolucja cyfrowa przekształca waluty i finanse”. Ekonomista zaznaczył, że stosowanie technologii blockchain przez bitcoina „nie jest zbyt wydajne”. „Wykorzystuje mechanizm walidacji transakcji, który jest destrukcyjny dla środowiska” - mówił Prasad. Jak ocenił, konkurenci bitcoina wykorzystują tę technologię znacznie lepiej.

Zdaniem specjalisty technologia blockchain fundamentalnie zmieni sposób działania rynku finansowego i przeprowadzania codziennych transakcji.

Bitcoin nie służy dobrze jako środek wymiany, nie sądzę, że będzie miał jakąkolwiek inną fundamentalną wartość niż zaufanie inwestora” - zapowiedział.

Według Prasada kryptowaluty doprowadziły do tego, że banki centralne zaczęły rozważać prace ws. emisji własnych cyfrowych walut. Ekspert stwierdził, że ten rodzaj walut może być korzystny i służyć jako tania opcja płatności, co jego zdaniem wpłynęłoby na stabilność sytuacji finansowej.

Prasad, oceniając rolę bitcoina, podkreślił, że kryptowaluta „wywołała rewolucję, która może nam przynieść korzyści”.