Bitcoin jest mniej więcej cztery razy bardziej niestabilny niż złoto, napisali analitycy w notatce opublikowanej we wtorek. Oszacowali, że w scenariuszu, w którym różnica zmienności zawęzi się do trzykrotności, wartość godziwa wzrośnie do 50 000 dolarów.

„Największym wyzwaniem dla bitcoina w przyszłości jest jego zmienność oraz cykle boomów i spadków, które utrudniają dalsze zaakceptowanie go przez instytucje (finansowe - przyp. red.)” – uważają stratedzy.

Według Panigirtzoglou, aby teoretycznie zrównoważyć wartość całego złota inwestycyjnego znajdującego się w prywatnych rękach z rynkową wyceną jednego bitcoina, powinna ona wynosić 150 000 dolarów. Od zeszłego roku wzrosła o 4 000 dolarów.

Reklama

Analitycy stwierdzili również, że styczniowa korekta cen kryptowaluty nie przypominała „kapitulacji” z maja zeszłego roku, kiedy to bitcoin stracił 50 proc. swojej wartości. Niemniej jednak wskaźniki, takie jak odsetki od otwartych kontraktów terminowych i rezerwy na giełdach, wskazują obecnie na „dłuższy, a tym samym bardziej niepokojący trend redukcji pozycji”, który rozpoczął się w listopadzie.