Jak sprawić, żeby pieniądze dawały ci szczęście
Mieć pieniądze to nie wszystko. Oto krótki poradnik, jak je wydawać, żeby być bardziej szczęśliwym. Eric Baker na swoim blogu bakadesuyo.com opisuje odkrycia eksperta z Harvardu Daniela Gilberta, autora książki pt. „Stumbling on Happiness” („Potykając się o szczęście”).
/
1 2. Sprawiaj przyjemność innym. Naukowcy sypią dowodami na to, że wydawanie pieniędzy na innych podnosi twój poziom szczęścia. Wydatki związane z pomocą lub sprawianiem przyjemności innym poprawiają bowiem nasze relacje z innymi, a poczucie, że te relacje będą trwały długo, poprawia nam nastrój.
ShutterStock
2 3. Ilość jest ważniejsza niż jakość. W przypadku wykorzystywania pieniędzy jako drogi do szczęścia badania pokazują, że sprawianie sobie regularnie niewielkich przyjemności daje lepsze efekty niż rzadsze, ale bardziej wartościowe wydatki na siebie.
Inne
3 4. Unikaj przepłacania za gwarancje i ubezpieczenia. Jak pisze Baker, ludzie radzą sobie z niefortunnymi wydarzeniami dużo lepiej, niż sami by przypuszczali, a niektóre rzeczy ubezpieczamy tylko po to, żeby poczuć się lepiej – nie dlatego, że nie byłoby nas stać na odkupienie ich w razie straty. Co więcej, tego typu gwarancje mają bardzo często cenę, której zupełnie nie są warte.
ShutterStock
4 5. Odwlekaj przyjemności w czasie. Kolejne badania pokazują, że oczekiwanie na coś przyjemnego może dawać nawet więcej radości niż samo wydarzenie. Dobrym przykładem są wakacje – przed wyjazdem często widzimy je w bardziej pozytywnym świetle niż po powrocie. Przeciwieństwem jest tu kupno czegoś na kredyt, czyli sytuacja, w której najpierw coś dostajemy, a dopiero później za to płacimy.
ShutterStock
5 6. Myśl o tym, jak dany zakup wpłynie na twoje życie. Niektóre zakupy mogą z początku wydawać się atrakcyjne, ale czasem okazuje się, że w przyszłości przysparzają nam dodatkowych kłopotów. Gilbert za przykład podaje zakup domku letniskowego – mniejszy, ale dobrze utrzymany domek pozwoli nam cieszyć się wypoczynkiem, podczas gdy większy, ale wymagający pracy, mimo podobnej ceny może sprawić, że więcej czasu spędzimy naprawiając dach niż odpoczywając.
Forsal.pl
6 7. Strzeż się nadmiernego porównywania. Dzięki szerokim ofertom sklepów i zasobom wiedzy w internecie, każdy zakup można dokładnie przeanalizować porównując różne produkty i ich cechy. To może jednak wprowadzić w błąd i wywołać frustrację. Należy pamiętać, że różnice w parametrach czy funkcjach chociażby sprzętów elektronicznych mogą być mniej istotne, niż by się to wydawało, a zarazem przyćmić przyjemność z kupna i użytkowania przedmiotu.
Bloomberg / George Frey
7 8. Zwracaj uwagę na to, co cieszy innych. „Nie jesteś tak wyjątkowy, jak ci się wydaje,” pisze Eric Baker, „a rzeczy, które są popularne, nie są zwykle popularne bez powodu.” Mimo że lubimy odcinać się od tego, co jest lubiane przez zbyt wiele osób, rzadko kiedy wyświadczamy sobie w ten sposób przysługę, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że nam też się to spodoba.
ShutterStock
Powiązane
Reklama
Reklama