Reklama

Reklama

Reklama

Porwania, prowokacje i naruszanie przestrzeni powietrznej. Zobacz, jak Rosja testuje cierpliwość NATO [GALERIA]

3 listopada 2014, 16:30
W przypadku rosyjskich samolotów, które nie podają swoich planów lotów i/lub nie utrzymują łączności z kontrolerami cywilnymi, a zbliżają się do przestrzeni powietrznej któregoś z krajów NATO (12 mil od lądu) zwyczajowo dochodzi do tzw. „przechwycenia” czyli poderwania uzbrojonych samolotów dyżurnych, które podlatują do obiektu i starają się nawiązać kontakt radiowy, a później wzrokowy. – To jest tak, że Rosjanie pokazują, że są stanie wykonywać różne misje, a Sojusz podrywając samoloty pokazuje, że cały czas monitoruje sytuację i również jest w gotowości – stwierdza major Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP. Takiego natężenia incydentów tego typu nie odnotowano co najmniej od 10 lat. Poniżej wybrane zdarzenia z ostatnich tygodni.
W przypadku rosyjskich samolotów, które nie podają swoich planów lotów i/lub nie utrzymują łączności z kontrolerami cywilnymi, a zbliżają się do przestrzeni powietrznej któregoś z krajów NATO (12 mil od lądu) zwyczajowo dochodzi do tzw. „przechwycenia” czyli poderwania uzbrojonych samolotów dyżurnych, które podlatują do obiektu i starają się nawiązać kontakt radiowy, a później wzrokowy. – To jest tak, że Rosjanie pokazują, że są stanie wykonywać różne misje, a Sojusz podrywając samoloty pokazuje, że cały czas monitoruje sytuację i również jest w gotowości – stwierdza major Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP. Takiego natężenia incydentów tego typu nie odnotowano co najmniej od 10 lat. Poniżej wybrane zdarzenia z ostatnich tygodni. / DGP
Najpierw było porwanie funkcjonariusza estońskich służb specjalnych, później incydent z okrętem podwodnym u wybrzeży Szwecji, równocześnie loty myśliwców i bombowców strategicznych u granic NATO – Rosja eskaluje prowokacje, by zbadać spójność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska również może spodziewać się prowokacji. Jeśli do nich dojdzie, zostaną wyprowadzone najpewniej z terytorium obwodu kaliningradzkiego.

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama