Czy twoja praca jest zagrożona? 15 zawodów, które już wkrótce będą wykonywać roboty
Postępująca automatyzacja rynku pracy powoli zbiera swoje żniwo. Telemarketerzy, kasjerzy czy też operatorzy maszyn już od lat zastępowani są przez komputery i roboty. Lista pracowników, którzy wkrótce przegrają starcie ze sztuczną inteligencją stale się jednak rozszerza. Amerykańska stacja NPR przygotowała ranking zawodów, które w ciągu kolejnych 20 lat – za sprawą robotów – mogą zniknąć z rynku pracy.
Postępująca automatyzacja rynku pracy powoli zbiera swoje żniwo. Telemarketerzy, kasjerzy czy też operatorzy maszyn już od lat zastępowani są przez komputery i roboty. Lista pracowników, którzy wkrótce przegrają starcie ze sztuczną inteligencją stale się jednak rozszerza. Amerykańska stacja NPR przygotowała ranking zawodów, które w ciągu kolejnych 20 lat – za sprawą robotów – mogą zniknąć z rynku pracy.
1 Amerykańska sieć piekarni „Panera Bread” poinformowała niedawno, że już od 2016 roku wszyscy jej kasjerzy zostaną zastąpieni przez samoobsługowe kioski. Co prawda w Polsce pozycja kasjera w wielkich sieciach hipermarketów wciąż wydaje się być dziś niezagrożona (o czym świadczy niewielka popularność kas samoobsługowych). Nie zmienia to jednak faktu, że wraz z postępem technologicznym i zmianą pokoleniową zawód kasjera będzie musiał odejść do lamusa.
ShutterStock
2 Z informacji „The Wall Street Journal” wynika, że wielkie amerykańskie korporacje (Verizon, Pilot Travel czy też GameStop) już dziś korzystają z oprogramowania automatyzującego proces zarządzania księgowością. Dzięki temu, firmy te nie potrzebują już kilkudziesięciu, ale zaledwie kilku księgowych, którzy nadzorują obliczenia dokonywane przez komputery.
ShutterStock
3 Z rynku pracy powoli znikają również sekretarki zatrudniane w kancelariach prawnych. Wszystko za sprawą technologii, która umożliwia ich pracodawcom odbieranie połączeń w terenie oraz samodzielne organizowanie swoich spotkań. Dla wielu szefów jedyną niezbędną sekretarką jest dziś głosowa asystentka Siri zainstalowana w ich iPhonie.
ShutterStock
4 To spore zaskoczenie, ale NPR prognozuje, że już w już wkrótce roboty pojawią się również na wybiegach – kosztem najpiękniejszych kobiet na świecie. Niewykluczone, że inteligentne maszyny wcielą się także (nomen omen) w role aktorek i aktorów. Brytyjska firma Engineered Arts całkiem niedawno zaprezentował w pełni interaktywnego robota, który porozumiewa się w kilku języka. RoboThespian potrafi również utrzymywać kontakt wzrokowy, odczytywać nasz nastrój i śpiewać piosenki.
Bloomberg / Chris Ratcliffe
5 W świecie autonomicznych samochodów nie będzie już miejsca dla taksówkarzy i szoferów. Testowe samochody Google’a przemierzyły już tysiące kilometrów bez jakiegokolwiek udziału człowieka i wszystko wskazuje, że ich rynkowa premiera jest kwestią najbliższych lat. Śladem giganta z Mountain View podążają dziś takie firmy jak Apple czy Tesla. Ideę samoprowadzących się samochodów pokochał również CEO Ubera Travis Kalanick, który podkreśla, że jego firma w przyszłości chciałaby zastąpić wszystkich kierowców autonomicznymi pojazdami.
ShutterStock
6 Większość instytucji finansowych korzysta dziś z pomocy komputerów i specjalistycznego oprogramowania przy analizowaniu danych kredytowych, ocenie ryzyka czy też przygotowywaniu raportów. Z biegiem czasu banki całkowicie zrezygnują z „czynnika ludzkiego” i przekażą swoje całe analityczne zaplecze „w ręce” inteligentnych maszyn. Trudno dziś jednoznacznie przewidzieć jakie mogą być konsekwencje tego procesu.
Media
7 Praca górnika do łatwych nie należy. Jest to również jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Nie dziwi więc fakt, że również branża górnicza coraz chętniej poddaje się procesom automatyzacyjnym i korzysta z pomocy maszyn. Pierwszymi „ofiarami” robotów w tym przemyśle stają się operatorzy maszyn górniczych, którzy coraz częściej zastępowani są przez "sztuczną inteligencję".
Bloomberg / JEYHUN ABDULLA
8 Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie maszyn do pakowania oraz transportu produktów przemysłowych i konsumenckich. Amazon już dziś zatrudnia armię robotów, które przenoszą towary pomiędzy półkami na magazynie, a następnie przygotowują je do wysyłki. Niewykluczone, że w najbliższych latach gigant e-commerce niemal całkowicie zrezygnuje z pracowników centrów logistycznych, takich jak choćby te zlokalizowane pod Wrocławiem i Poznaniem.
ShutterStock
9 Komputery coraz częściej zajmują się składaniem zamówień oraz kontaktem z dostawcami materiałów i usług, z którymi współpracuje dana firma. Nie ma wątpliwości, że w erze bardziej rozbudowanych systemów CRM, ERP, SCM czy też MRP, rola „czynnika ludzkiego” w logistycznych działaniach wielkich przedsiębiorstw zostanie sprowadzona do absolutnego minimum.
ShutterStock
10 W profesjonalnym tenisie technologia Hawk Eye już od dawna pomaga głównemu arbitrowi w rozstrzyganiu spornych piłek. Komputery powoli wkraczają również do świata futbolu - m.in. dzięki technologii Goal Line, która rozstrzyga czy uderzona piłka przekroczyła linię bramkową czy też nie. Czy już wkrótce większość sportowych rozstrzygnięć i decyzji spocznie „na barkach” inteligentnych maszyn? Wszystko zależy od włodarzy światowego sportu, który wciąż z dużą dozą nieufności spoglądają w kierunku komputerowych arbitrów. Być może wynika to z faktu, że trudno byłoby ich przekupić?
Bloomberg / Andrey Rudakov
11 Szansa na automatyzację w ciągu najbliższych 20 lat: 98,4 proc. Z etatów coraz częściej rezygnują również firmy pożyczkowe. Już w ubiegłym roku amerykańska firma Daric Inc, która zajmuje się udzielaniem kredytów online, postanowiła zastąpić swoich pracowników specjalnym algorytmem, który poddaje szczegółowej analizie potencjalnych pożyczkodawców i udziela zgody na kredyt, kierując się oceną potencjalnego ryzyka.
ShutterStock
12 Nowoczesne maszyny potrafią składać i regulować mechaniczne zegarki z niezwykłą wręcz precyzją, która jest niemal nieosiągalna dla zegarmistrzów. Oznacza to, że wkrótce również i ten niezwykle szlachetny zawód będzie musiał odejść do lamusa.
Bloomberg
13 Postępująca komputeryzacja sprawiła, że przygotowywanie sprawozdań oraz deklaracji podatkowych jest dziś prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście zawód doradcy podatkowego nie zniknie z dnia na dzień. Nie zmienia to jednak faktu, że w najbliższych latach liczba zleceń dla osób, które zajmują się profesjonalnym przygotowywaniem deklaracji podatkowej będzie konsekwentnie spadać.
ShutterStock
14 To jeden z najbardziej znienawidzonych zawodów na świecie. Zarówno przez osoby, które go wykonują, jak i przez wszystkich, którzy codziennie muszą odbierać po kilka telefonów z „niezwykle atrakcyjnymi ofertami”. Dziś, wszyscy musimy przygotować się na nadejście ery „robo-telemarketerów”, którzy mogą się dla nas okazać jeszcze większą zmorą. Po pierwsze, będą mogli pracować przez 24 godziny/7 dni w tygodniu. Po drugie, w przeciwieństwie do ludzi, nie będą absolutnie zrażać się naszymi odmowami, uszczypliwymi komentarzami i groźbami.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama