Oto technologiczne prognozy sprzed 30 lat, które się sprawdziły
Nicolas Negroponte, założyciel i wieloletni szef laboratorium mediów przy Massachusetts Institute of Technology (MIT) w 1984 roku w czasie pierwszej konferencji TED zaprezentował technologiczne prognozy dotyczące przyszłości. Po ponad 30 latach wszystkie się sprawdziły.
Nicolas Negroponte, założyciel i wieloletni szef laboratorium mediów przy Massachusetts Institute of Technology (MIT) w 1984 roku w czasie pierwszej konferencji TED zaprezentował technologiczne prognozy dotyczące przyszłości. Po ponad 30 latach wszystkie się sprawdziły.
1
„Ludzie w przyszłości będą używali ekranów telewizyjnych lub ich odpowiedników do czytania książek.” – zapowiadał w 1984 roku Nicolas Negroponte z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Trzeba jednak pamiętać, że przed 30 laty perspektywa ta budziła więcej obaw niż nadziei. Wszystko za sprawą bardzo słabej rozdzielczości, którą dysponowały ówczesne telewizory. Negroponte tłumaczył, że telewizor został zaprojektowany w taki sposób, aby korzystać z niego w pewnym oddaleniu. Sytuację zmieniły komputery osobiste, które sprawiły, że użytkownik radykalnie przybliżył się do ekranu, co wymusi prace nad zwiększeniem rozdzielczości. W przyszłości wyświetlane na ekranie „obrazy będą absolutnie piękne” – przewidywał ponad 30 lat temu Negroponte.
Na zdj. 27-calowy komputer iMac firmy Apple Inc z wyświetlaczem 5K Retina
Fotograf: Noah Berger / Bloomberg
Bloomberg / Noah Berger
2 Choć dziś – w dobie powszechnego wykorzystania ekranów dotykowych - wielu z nas wciąż nie wyobraża sobie wygodnego korzystania z komputera bez myszki, już ponad 30 lat temu urządzenie to było krytykowane jako niepraktyczne i przestarzałe. „Najpierw trzeba znaleźć muszkę. Potem trzeba lekko nią poruszać, aby znaleźć kursor na ekranie. Następnie należy przesunąć kursor w odpowiednie miejsce i kliknąć. To cztery osobne kroki. Tymczasem pisanie na klawiaturze czy dotykanie ekranu to jeden krok. Chcę przez to pokazać, że w przyszłości projektanci urządzeń i oprogramowania będą musieli zmierzyć się z tym problemem z perspektywy jakości interfejsu” – wyjaśniał Negroponte.
Bloomberg
3 Wykorzystanie telefonów w latach 80. XX wieku było czymś powszechnym, jednak w przypadku konferencji technologia ta stwarzała wiele problemów. Pomimo bowiem wzajemnego słyszenia się, brakowało bardziej widzialnych przejawów obecności innych osób biorących udział w rozmowie. Nowe technologie w przyszłości załatają tę dziurę – sugerował w 1984 roku Negroponte. Już wtedy informatycy z MIT opracowali metodę wyświetlania poruszającej się po dwóch osiach twarzy, która w czasie spotkania mogła odzwierciedlać proste ruchy danego rozmówcy.
ShutterStock
4 Pomimo, że pytanie o skuteczność nowych technologii w procesie edukacji pozostaje wciąż otwarte, to trudno wyobrazić sobie dziś szkołę bez nowych technologii. Ich powszechne wykorzystanie w szkole zapowiadał Nicolas Negroponte. Informatyk z MIT w 1984 roku dodawał przy tym, że rewolucja edukacyjna będzie efektem nie tylko zastosowania nowych technologii, ale też zmiany samego procesu edukacyjnego. Jak twierdził, od wielu dekad kluczowym czynnikiem przyswajania wiedzy była nauka czytania i pisania. W związku z tym, że wiele dzieci postrzega ją jako nudną, wpływa to też negatywnie na cały proces edukacyjny. Tymczasem nowoczesne technologie stwarzają możliwości edukacyjne nawet dla osób, które nie potrafią czytać i pisać, a przy tym są znacznie bardziej angażujące – przewidywał Negroponte.
ShutterStock
Powiązane
Reklama
Reklama