W ślady Fed poszły Szwajcaria i RPA, a także Indonezja, Filipiny i Wietnam, które również podniosły swoje stopy referencyjne.

Z drugiej strony Turcja zaskoczyła kolejną obniżką stóp, mimo że inflacja w tym kraju jest najwyższa od 24 lat, a lira spada do rekordowo niskich poziomów. Węgierscy urzędnicy planują co najmniej jeszcze jedną podwyżkę, zanim rozważą zakończenie najbardziej stromego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Unii Europejskiej.

Oto niektóre z wykresów odnoszących się do najnowszych wydarzeń w światowej gospodarce, które zaprezentowała w tym tygodniu agencja Bloomberg:

Świat

Reklama

Fed zapowiedział maraton podwyżek stóp procentowych. Podobnie postąpiły banki centralne Tajwanu, Szwecji i Mongolii. Tymczasem Brazylia i Norwegia zasygnalizowały, że mogą zrobić sobie przerwę w zacieśnianiu polityki pieniężnej. Bank Japonii utknął ze swoimi ultraniskimi stopami, a gubernator Haruhiko Kuroda powiedział, że nie ma perspektyw na krótkoterminowy wzrost stóp.

ikona lupy />
Kraje które podnosiły stopy procentowe w tym roku / Bloomberg

Cena miedzi, metalu, który używany jest do produkcji wszystkiego, od chipów komputerowych i tosterów po systemy zasilania i klimatyzatory - spadła o prawie jedną trzecią od marca. Mimo to, niektórzy z największych producentów i handlowców zajmujących się metalami strzeżegają, że za kilka lat pojawi się ogromny niedobór najbardziej krytycznego metalu na świecie.

ikona lupy />
Popyt na metale przemysłowe rośnie na całym świecie / Bloomberg

Stany Zjednoczone

Prezes Fed Jerome Powell obiecał, że amerykański bank centralny stłumi inflację. Deklaracja padał po tym, jak urzędnicy podnieśli stopy procentowe o 75 punktów bazowych trzeci raz z rzędu, sygnalizując w ten sposób jeszcze bardziej agresywne podwyżki niż oczekiwali inwestorzy.

ikona lupy />
Prognozy Fed / Bloomberg

W sierpniu sprzedaż domów w USA spadła siódmy miesiąc z rzędu, ponieważ rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal obniżało przystępność cenową i zadało poważny cios rynkowi nieruchomości. Obecny trent spadkowy był najdłuższy od czasu krachu na rynku mieszkaniowym w 2007 roku.

ikona lupy />
Rynek nieruchomości w USA / Bloomberg

Według sondażu, coraz więcej konsumentów nie spłaca w terminie zadłużenie na kartach kredytowych. Problemem są wysoka inflacja i rosnące stop procentowe. Sześćdziesiąt procent dłużników z tytułu kart kredytowych twierdzi, że korzysta z nich od co najmniej roku. Rok wcześniej odsetek osób zadłużających się na kartach kredytowych był na poziomie 50 proc., podał CreditCards.com.

ikona lupy />
Sześćdziesiąt procent dłużników z tytułu kart kredytowych ma zadłużenie przez rok lub dłużej / Bloomberg

Europa

Ryzyko recesji w strefie euro osiągnęło najwyższy poziom od lipca 2020 r., ponieważ rosną obawy, że możliwe zimowe kłopoty z dostawami energii spowodują spadek aktywności gospodarczej. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga oceniają teraz prawdopodobieństwo skurczenia się gospodarki przez dwa kwartały z rzędu na 80 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W poprzednim badaniu ekonomiści oceniali ryzyko wystąpienia recesji na 60 proc..

ikona lupy />
Ryzyko recesji / Bloomberg

Dokerzy w Liverpoolu, czwartym co do wielkości porcie kontenerowym w Wielkiej Brytanii, jednogłośnie zagłosowali za odrzuceniem najnowszej oferty płacowej. Postanowili odejściem z pracy i ogłosili dwutygodniowy strajk, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu. To kolejny protest pracowniczych, który przetacza się przez kluczowe węzły transportowe światowej gospodarki.

ikona lupy />
Port w Liverpoolu zajmuje trzecie miejsce pod względem % udziału w eksporcie kontenerów z Wielkiej Brytanii do USA / Bloomberg

Azja

Singapur wygląda na atrakcyjną lokalizację dla firm, które chcą wyjść z Hongkongu, ale może się okazać, że przeprowadzka do miasta-państwa będzie znacznie bardziej kosztowana niż się spodziewano. Przy inflacji, która osiąga najwyższy poziom od 14 lat, wydatki, w tym na zatrudnianie talentów, wynajęcie powierzchni biurowej i usług użyteczności publicznej, rosną w Singapurze w szybszym tempie niż u jego finansowego rywala, gdzie wzrost tych cen był skromniejszy.

ikona lupy />
Singapur i Dubaj odnotowują wzrost inflacji, podczas gdy Hongkong utrzymuje się na stałym poziomie / Bloomberg

Rynki wschodzące

Wschodzące rynki azjatyckie czerpią korzyści z wieloletniego budowania rezerw walutowych, ponieważ stają się preferowanym miejscem dla inwestorów ryzykownych. Nawet gdy dolar zyskuje, waluty krajów wschodzących Azji w większości radzą sobie lepiej niż tradycyjne raje, takie jak jen i euro.

ikona lupy />
Azja zgromadziła rezerwy na kryzysowy odpływ kapitału / Bloomberg

Na początku września inflacja w Meksyku utrzymuje się na stałym poziomie, dając Banxico minimalne pole do ograniczenia tempa podwyżek stóp procentowych na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

ikona lupy />
Bank centralny Meksyku często dostosowuje stopy procentowe zgodnie z posunięciami Fed / Bloomberg